
Sightglass Coffee
Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic
Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic is a Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Ethiopian Heirloom coffee from Sightglass Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Heirloom
Available Sizes▾
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 907g — $71.00 ($7.83/100g)
- 2267g — $168.00 ($7.41/100g)

Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic
Ethiopia, Worka Chelbessa, Yirgacheffe, Organic is a Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia, Washed, Ethiopian Heirloom coffee from Sightglass Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopian Heirloom
Available Sizes
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 907g — $71.00 ($7.83/100g)
- 2267g — $168.00 ($7.41/100g)
Similar coffees to this Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom

Ethiopia Yirgacheffe Chelbessa
Yirgacheffe, Gedeo, Ethiopia Washed Heirloom landraces
Parlor Coffee
$21.00

Ethiopia Chelbesa #4
Ethiopia Washed Heirloom
Nylon Coffee Roasters
$21.52

Ethiopia Yirgacheffe Chelbesa
Yirgacheffe, Ethiopia Washed 74158 & 74112
Ceremony Coffee Roasters
$26.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
Ethiopia - Aricha, Yirgacheffe, Gedeo Washed Ethiopian Landraces
49th Parallel Coffee Roasters
$20.00

Ethiopia Gerse - Mikiyas Bogale & Gerse Small Producers
Washed Heirloom, Other Landrace Varieties
Whiptail Coffee
$27.00

Ethiopia-YIRGACHEFFE Gedeb Chelbessa Washed
Ethiopia Washed
R Ki Coffee Lab
$16.24
Description
Roast Level: Light Roast Origin: Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia Variety / Processing: Ethiopian Heirloom / Washed Growing Altitude: 1,900-2,200 meters above sea level
About Sightglass Coffee
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Sightglass Coffee

Kenya, Kiangoi AA, Kirinyaga
$28.50

Costa Rica, Aquiares Estate Red Honey, Diego Robelo
$28.00

Honduras, Nueva Esperanza, David Muñoz
$28.00

Mexico, Rancho La Perla, Antonia Fuentes
$28.00

Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Pink Bourbon
$28.00

Women of Coffee: Mexico
$25.00
