
Single O
Wush Wush Hush Hush - Low Caff Blend
Wush Wush Hush Hush - Low Caff Blend is a Caldono, Cauca, Sugarcane decaf & Natural, Wush Wush, Castillo, Colombia coffee from Single O.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Caldono, Cauca
- Process
- Sugarcane decaf & Natural
- Variety
- Wush Wush, Castillo, Colombia
- Producer
- Paola & Carlos Trujillo & Descafecol
Available Sizes▾
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 250g — $35.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $79.00 ($7.90/100g)

Wush Wush Hush Hush - Low Caff Blend
Wush Wush Hush Hush - Low Caff Blend is a Caldono, Cauca, Sugarcane decaf & Natural, Wush Wush, Castillo, Colombia coffee from Single O.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Caldono, Cauca
- Process
- Sugarcane decaf & Natural
- Variety
- Wush Wush, Castillo, Colombia
- Producer
- Paola & Carlos Trujillo & Descafecol
Available Sizes
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 250g — $35.00 ($14.00/100g)
- 1000g — $79.00 ($7.90/100g)
Similar coffees across all roasters

Decaf
Decaf Huila, Colombia Washed
Sweet Bloom
$20.50

No Buzz
Guatemala & Colombia Caturra, Catuai
Bluebird Coffee Roastery
$11.53

40 Winks Decaf
Popayán • Cauca, Colombia Washed - Ethyl Acetate (derived from sugar cane) Castillo
Corvus Coffee
$15.00

DECAF BALANCED
Huila, Colombia Washed Decaf Castillo & Caturra
The Barn
$15.82

Sugarcane Decaf (Colombia)
Colombia Washed Castillo
Nostos Coffee
$26.53

Colombia Swiss Water Decaf Espresso
Colombia Swiss Water Process Caturra and Typica
Code Black Coffee
$16.86
Description
One More Thing:Loud in flavour, low in caffeine. A seasonal low-caff, 50/50 blend for slow arvos and late brews. A blend of top-scoring Colombia Wush Wush natural from the Trujillo family, blended with a Colombia sugarcane-process decaf. Together they create a dynamic, fruity and effervescent cup, showing that decaf has a place among the best of them. Low & No Bundle:Bundle up Wush Wush Hush Hush and AWOL to mosie into your arvos and evenings with a gradual caffeine shift. Go low-caff with Wush Wush Hush Hush then no-caff with AWOL, our 99.9% caffeine free decaf blend, thanks to the legends at Swiss Water who follow a stringent chemical-free decaf process. Two great tastes to keep the coffee flowing. One More Thing:Loud in flavour, low in caffeine. A seasonal low-caff, 50/50 blend for slow arvos and late brews. A blend of top-scoring Colombia Wush Wush natural from the Trujillo family, blended with a Colombia sugarcane-process decaf. Together they create a dynamic, fruity and effervescent cup, showing that decaf has a place among the best of them. Low & No Bundle:Bundle up Wush Wush Hush Hush and AWOL to mosie into your arvos and evenings with a gradual caffeine shift. Go low-caff with Wush Wush Hush Hush then no-caff with AWOL, our 99.9% caffeine free decaf blend, thanks to the legends at Swiss Water who follow a stringent chemical-free decaf process. Two great tastes to keep the coffee flowing.














