
Single O
Burundi Masha Honey
Burundi Masha Honey is a Kayanza, Honey, Bourbon coffee from Single O.
In stock since:
Available Sizes▾
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 1000g — $66.00 ($6.60/100g)

Burundi Masha Honey
Burundi Masha Honey is a Kayanza, Honey, Bourbon coffee from Single O.
In stock since:
Available Sizes
- 250g — $20.00 ($8.00/100g)
- 1000g — $66.00 ($6.60/100g)
Similar coffees to this Kayanza Honey Bourbon

Burundi Businde Honey
Burundi Honey Bourbon
Yaggy Road Roasting Co
$70.00

Burundi Businde Honey
Burundi Honey Bourbon
Yaggy Road Roasting Co
$60.00

BURUNDI YANDARO HONEY - FILTER
MAMAM Coffee
$21.08

HEZA BURUNDI PEABERRY HONEY
Kayanza / Burundi Honey Peaberry bourbon
Port 2050 Coffee Roasters
$22.00

Mukaze Washed
Kayanza Commune Washed Bourbon
Origin Roasting
$26.54

Masha Burundi
Burundi, Kayanza Washed Bourbon
Superthing
$24.00
Description
One More Thing:Last in our Burundi series is from Masha Washing Station. This coffee is honey processed, a rarity in Burundi. However a few stations such as Masha, who accept coffee from over 3200 farmers, have been experimenting with it. The results are great, with enhanced red fruits and elevated sweetness, expect syrupy Tamarind and Cherry Cola from this lot. Method Espresso Filter Batch Dose 20g 15g 60g/L or 72g/1.2L Yield 52g 250g Time 23sec 2min : 55sec One More Thing:Last in our Burundi series is from Masha Washing Station. This coffee is honey processed, a rarity in Burundi. However a few stations such as Masha, who accept coffee from over 3200 farmers, have been experimenting with it. The results are great, with enhanced red fruits and elevated sweetness, expect syrupy Tamarind and Cherry Cola from this lot. Method Espresso Filter Batch Dose 20g 15g 60g/L or 72g/1.2L Yield 52g 250g Time 23sec 2min : 55sec







