
Single O
Filter Show
Filter Show is a Ruiru, Kiambu, Washed, SL28, SL34 coffee from Single O.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ruiru, Kiambu
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34
- Producer
- Rioki Estate
Available Sizes▾
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $63.00 ($6.30/100g)

Filter Show
Filter Show is a Ruiru, Kiambu, Washed, SL28, SL34 coffee from Single O.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ruiru, Kiambu
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34
- Producer
- Rioki Estate
Available Sizes
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $63.00 ($6.30/100g)
Similar coffees to this Ruiru, Kiambu Washed SL28, SL34

Kii PB, Kenya - Filter
Kirinyaga Fully Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Father Carpenter
$20.71

Kii PB, Kenya - Filter
Kenya Washed SL-28, SL-34
Machina Coffee
$18.57

Manhattan Coffee - Karimikui - Filter
Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11 & Batian
Speciality Coffee CA
$21.00

Karimikui
Kirinyaga Washed SL28, SL34, Ruiru 11 &, Batian
Manhattan
$15.93

Kenya Thunguri AA Washed Filter - Single Origin
Kenya Washed SL28, K7, Batian, Ruiru 11
Code Black Coffee
$20.72
Description
Never miss a Filter Show - roasted for filter now pouring on Subscription. Subscribe and keep your batchy full, V60 singing or cold brew crisp. We rotate Filter Show origins every 12 weeks (or so) to deliver a complex profile that's always mmwwahh. Plus save 10% off every order and pause, update or cancel at any time. CURRENT FILTER SHOW: KENYA KIAJIBBI We're seeing doubles! So stoked to have this coffee a second year in a row from Rioki Estate in Kiambu. It’s a classic double washed Kenya with sugary ripe papaya and vibrant cherry which has a syrupy body that really comes alive in filter, slow brews and pour overs. Never miss a Filter Show - roasted for filter now pouring on Subscription. Subscribe and keep your batchy full, V60 singing or cold brew crisp. We rotate Filter Show origins every 12 weeks (or so) to deliver a complex profile that's always mmwwahh. Plus save 10% off every order and pause, update or cancel at any time. CURRENT FILTER SHOW: KENYA KIAJIBBI We're seeing doubles! So stoked to have this coffee a second year in a row from Rioki Estate in Kiambu. It’s a classic double washed Kenya with sugary ripe papaya and vibrant cherry which has a syrupy body that really comes alive in filter, slow brews and pour overs.





