
SK Coffee
Kenya - Ruirai AA
Kenya - Ruirai AA is a Nyeri, Kenya, Washed, SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 coffee from SK Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- Ruarai Coffee Factory
Available Sizes▾
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 907g — $72.00 ($7.94/100g)

Kenya - Ruirai AA
Kenya - Ruirai AA is a Nyeri, Kenya, Washed, SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 coffee from SK Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Washed
- Variety
- SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
- Producer
- Ruarai Coffee Factory
Available Sizes
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 907g — $72.00 ($7.94/100g)
Similar coffees to this Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru 11

KENYA | Muthunzuuni AA
Machakos, Kenya washed SL-28, Ruiru 11, Batian
Nemesis Coffee
$18.38

Kenya Gathaithi AA
Kenya - Nyeri Washed Ruiru 11, SL28, Batian
Leaves Coffee Roasters
$0.08

Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru
Kenya, Kirinyaga Washed SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
September
$25.00

Kianderi
Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian
Horsham Coffee Roaster
$18.22

Kieni, 250g
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34, Batian, Ruiru11
Coffee Collective
$19.65

AA Gichuka, Kenya
Kiambu County, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru11, Batien
Hai Coffee Roaster
$9.60
Description
Reminds us of: Blackberry, Black Tea, Lemon Variety: SL28, SL34, Batian, Ruiru 11 Process: Washed Region: Nyeri, Kenya Producers: Ruarai Coffee Factory Elevation: 1200-2300 masl








