BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

SK Coffee

SK Coffee is a specialty coffee roaster based in Minnesota, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from SK Coffee.

Top origins
Colombia, Ecuador, Costa Rica
Common processes
Washed, Natural, Semi-Washed
New in last 30 days
7 (5.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-13
Latest restock
2026-09-10

11 coffees in stock (37 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kenya - Ruirai AA
USA|SK Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

2 sizes
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Ruarai Coffee Factory
Costa Rica - Las Lajas
USA|SK Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Sabanilla de Alajuela, Central Valley, Costa Rica
Process
Honey
Variety
Common Costa Rican Varieties
Producer
Oscar & Francisca Chacon, Las Lajas Micromill
Colombia - Narino
USA|SK Coffee

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $56.00 ($6.17/100g)
  • 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Details

Origin
La Union, Narino, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Various smallholder farmers work with FUDAM
Mexico - Chiapas
USA|SK Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)
  • 2267g — $150.00 ($6.62/100g)

Details

Origin
Chiapas, Mexico
Process
Washed
Variety
Typical, Bourbon, Mundo Novo, Catuai, Marsellesa, Caturra
Producer
GRAPOS Cooperative
Guatamela - Huehuetenango
USA|SK Coffee

$27.00 · 340g · $7.94/100g

3 sizes
  • 340g — $27.00 ($7.94/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)
  • 2267g — $154.00 ($6.79/100g)

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
Producer
ACODIHUE Cooperative
Honduras - Sendero De Luz
USA|SK Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

2 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $67.00 ($7.39/100g)

Details

Origin
Montecillos, Comayagua, Honduras
Process
Washed
Variety
Catuai
Producer
Finca Sendero De Luz
Ethiopia - Wush Wush
USA|SK Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Chito, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Wush Wush
Producer
Mesfin Girma
Peru - Jaen & Cajamarca
USA|SK Coffee

$22.00 · 340g · $6.47/100g

3 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

Details

Origin
Jaén and Cajamarca
Process
Washed
Variety
Typica, Caturra, Mundo Novo, Catimor, Pache
Rwanda - Gishamwana
USA|SK Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

2 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Western Province, Rwanda
Process
Washed
Variety
Bourbon
Producer
Gishamwana Island Farm
Kenya - Kirinyaga AA
USA|SK Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 907g — $72.00 ($7.94/100g)
  • 2267g — $152.00 ($6.70/100g)

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Uteuzi Jimbo Regional Select
Rarities: Finca La Josefina - Mejorado
USA|SK Coffee

$24.00 · 100g · $24.00/100g

Details

Origin
Cascabel, Ecuador
Process
Honey Oxy
Variety
Mejorado
Producer
Leopoldo Andrade & Ligia Merizalde, Finca La Josefina