
Skylark Coffee
Brazil Welton Itamar da Silveira
Brazil Welton Itamar da Silveira is a Brazil, Fully natural, Mundo Novo, Yellow Catuai coffee from Skylark Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Fully natural
- Variety
- Mundo Novo, Yellow Catuai
Available Sizes▾
- 250g — $18.57 ($7.43/100g)
- 1000g — $61.01 ($6.10/100g)

Brazil Welton Itamar da Silveira
Brazil Welton Itamar da Silveira is a Brazil, Fully natural, Mundo Novo, Yellow Catuai coffee from Skylark Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- Fully natural
- Variety
- Mundo Novo, Yellow Catuai
Available Sizes
- 250g — $18.57 ($7.43/100g)
- 1000g — $61.01 ($6.10/100g)
Similar coffees to this Brazil Fully natural Mundo Novo, Yellow Catuai

Brazil - Sao Silvestre
Minas Cerrado, Brazil Natural Yellow Catuai and Yellow Icatu
Wide Awake Coffee
$10.40

Brazil Fazenda Mio Talado - Espresso
Brazil Natural Process Yellow Catucaí, Arara, Mundo Novo
Lucid Coffee Roasters
$19.89

Fazenda Isidro Pereira - Brasil Specialty Coffee
Carmo De Minas Natural Yellow Bourbon
Panther Coffee
$23.00

Brazil Bronze Cloud
Brazil Natural
Julith Coffee
$13.61

Fazenda Matão
Brazil, Mogiana natural Mundo Novo
Curious Coffee
$18.50

Cachoeira Farm (Natural) - Brazil
Cerrado Mineiro Natural Yellow Catuai
Monastery Coffee
$14.32
Description
Welton is one of the farmers from our Futures project in Brazil with Minasul Cooperative (pictured above in the excellent hat). He’s a family man who is very proud of his farm. His life is dedicated to growing superb, consistent coffee and then processing it himself on his land. This lot is the perfect example of the lovely chocolately naturals that Welton is known for. It's got a smooth, comforting groundedness with notes of hazelnut and cocoa, plus a hint of sweet damson plum. Great as espresso with milk, but also tasty on its own if you prefer an elevated yet 'classic' profile. Here's a bit more about Welton and his farm from Minasul: The farm's history began in 1940, when Tião, Welton's grandfather, decided to cultivate a parcel of land in Minas Gerais with care and dedication. Welton grew up admiring his grandfather's legacy and decided to continue the work. In 2009, in search of new opportunities, he joined Minasul. This decision was a milestone in the farm's trajectory, allowing it to evolve financially and invest in more modern technologies and practices. With this new perspective, he diversified the plantations and improved productivity, always honoring Tião's learning. To process this coffee, cherries were carefully sorted and then dried on patios. Elevation: 850 Meters Above Sea Level Varietal: Mundo Novo, Yellow Catuai Cup score: 83 Price paid per kg: £7.25 Process: Fully natural
More from Skylark Coffee

Colombia Edinson Argote Co-Ferment Tasting Set
$53.05

Costa Rica Aquiares Centroamericano Thermic
$33.16

Ethiopia Bette Buna Kickstart Natural
$29.18

Guatemala Fredy Orantes Natural
$25.20

Colombia Edinson Argote Castillo Washed
$22.55

Ethiopia Mustefa Abakeno Washed
$19.89


![Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0606_1.jpg?v=1783315633)




