
Slow Coffee
Lemonade Stand | Kenya
Lemonade Stand | Kenya is a Kirinyaga County, Washed (AB), SL28, SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Slow Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Kirinyaga County
- Process
- Washed (AB)
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Karimikui Factory
Available Sizes▾
- 200g — $20.00 ($10.00/100g)
- 1000g — $89.00 ($8.90/100g)

Lemonade Stand | Kenya
Lemonade Stand | Kenya is a Kirinyaga County, Washed (AB), SL28, SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Slow Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Kirinyaga County
- Process
- Washed (AB)
- Variety
- SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Karimikui Factory
Available Sizes
- 200g — $20.00 ($10.00/100g)
- 1000g — $89.00 ($8.90/100g)
Similar coffees to this Kirinyaga County Washed (AB) SL28, SL34, Ruiru 11, Batian

Muchagara
Muchagara Factory, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian
Axil Coffee Roasters
$18.00

Kii AA
Kirinyaga, Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11, & Batian
Dayglow Coffee
$33.00

/056 Kenya — Rung’eto Kiangoi
Kirinyaga, Kenya Washed SL 28/SL 34/Ruiri 11/Batian
Eight Ounce Coffee
$24.99

Kenya Kirinyaga
Central Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Rum Baba Coffeeroasters
$18.27
Description
Lemonade Stand is grown by the Rungeto Farmers Co-operative Society and processed at their Karimikui Factory in Kirinyaga County, where around 600 smallholder farmers cultivate coffee across the fertile red volcanic slopes of Mount Kenya at 1,600–1,750 metres. Quality begins with careful hand-sorting before the cherries are pulped and fermented overnight. The coffee is then washed, graded by density, soaked, and slowly sun-dried on raised African beds for 7 to 15 days to ensure even moisture and preserve quality. Bright, sparkling and beautifully expressive — lively sweetness of sparkling lemonade over fresh yuzu, a crisp rhubarb edge, and soft peach rounding out the cup with delicate fruit sweetness. Refreshing, clean and effortlessly vibrant.
More from Slow Coffee

Golden Hour | Colombian Decaf
$22.00

Citrus Bloom | Kenya
$24.00

Custard Slice | Brazil
$16.00

Ultra Violet | Colombia
$36.00

Raspberry Kiss | Ethiopia
$17.00

Sticky Fingers | Brazil
$16.00