
Slow Coffee
Strawberries and Cream | Ethiopia
Strawberries and Cream | Ethiopia is a Guji, Oromia, Kombucha Natural (Grade 1), 74110, 74112 coffee from Slow Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Guji, Oromia
- Process
- Kombucha Natural (Grade 1)
- Variety
- 74110, 74112
- Producer
- Urabeast
Available Sizes▾
- 200g — $36.00 ($18.00/100g)
- 1000g — $131.00 ($13.10/100g)

Strawberries and Cream | Ethiopia
Strawberries and Cream | Ethiopia is a Guji, Oromia, Kombucha Natural (Grade 1), 74110, 74112 coffee from Slow Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Guji, Oromia
- Process
- Kombucha Natural (Grade 1)
- Variety
- 74110, 74112
- Producer
- Urabeast
Available Sizes
- 200g — $36.00 ($18.00/100g)
- 1000g — $131.00 ($13.10/100g)
Similar coffees to this Guji, Oromia Kombucha Natural (Grade 1) 74110, 74112

Shoondhisa: Natural
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$22.99

Shoondhisa: Natural 1kg
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$79.99

Ethiopia Yirgacheffe Supernatural
Ethiopia Natural
Klatch Coffee
$24.95

Organic Ethiopia Natural Process
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$20.00

Shoondhisa: Natural Espresso
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$22.99

Shoondhisa
Guji Natural Gibirinna 74110, Serto 74112
Manhattan
$15.96
Description
Some flavours you don't have to explain. Strawberries and Cream opens exactly the way it sounds — ripe strawberry first, then a smooth vanilla cream that settles over the whole cup. A light touch of lemon keeps it fresh. This Grade 1 lot from the Urabeast station in Guji is dried as whole cherry through a carefully controlled, kombucha-inspired fermentation. Naturally occurring yeasts and bacteria build layers of fruit and sweetness while the cherries dry slowly. We've roasted it for filter — soft, creamy and quietly nostalgic.
More from Slow Coffee

Golden Hour | Colombian Decaf
$22.00

Citrus Bloom | Kenya
$24.00

Custard Slice | Brazil
$16.00

Lemonade Stand | Kenya
$20.00

Ultra Violet | Colombia
$36.00

Raspberry Kiss | Ethiopia
$17.00