BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Slow Coffee

Slow Coffee is a specialty coffee roaster based in Waikato, New Zealand. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Slow Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Kenya
Common processes
Natural, Washed, Washed (AB)
New in last 30 days
7 (4.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-21
Latest restock
2026-09-20

14 coffees in stock (29 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Golden Hour | Colombian Decaf
New Zealand|Slow Coffee

$22.00 · 200g · $11.00/100g

2 sizes
  • 200g — $22.00 ($11.00/100g)
  • 1000g — $82.00 ($8.20/100g)

Details

Origin
Belén de Umbría, Risaralda
Process
Sugar Cane Decaf (EA)
Variety
Caturra
Producer
Selected regional producers
Citrus Bloom | Kenya
New Zealand|Slow Coffee

$24.00 · 200g · $12.00/100g

2 sizes
  • 200g — $24.00 ($12.00/100g)
  • 1000g — $89.00 ($8.90/100g)

Details

Origin
Kiambu County
Process
Washed (AB)
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Githembe Coffee Factory
Custard Slice | Brazil
New Zealand|Slow Coffee

$16.00 · 200g · $8.00/100g

2 sizes
  • 200g — $16.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $70.00 ($7.00/100g)

Details

Origin
Rio Brilhante
Process
Natural
Variety
Arara & Catuaí 62
Producer
The Urban Family
Lemonade Stand | Kenya
New Zealand|Slow Coffee

$20.00 · 200g · $10.00/100g

2 sizes
  • 200g — $20.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $89.00 ($8.90/100g)

Details

Origin
Kirinyaga County
Process
Washed (AB)
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Karimikui Factory
Ultra Violet | Colombia
New Zealand|Slow Coffee

$36.00 · 200g · $18.00/100g

2 sizes
  • 200g — $36.00 ($18.00/100g)
  • 1000g — $131.00 ($13.10/100g)

Details

Origin
Quindío
Process
Blackberries Washed Co-Ferment
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
Raspberry Kiss | Ethiopia
New Zealand|Slow Coffee

$17.00 · 200g · $8.50/100g

2 sizes
  • 200g — $17.00 ($8.50/100g)
  • 1000g — $80.00 ($8.00/100g)

Details

Origin
Konga, Gedeo Zone
Process
Natural
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Konga Smallholders
Sticky Fingers | Brazil
New Zealand|Slow Coffee

$16.00 · 200g · $8.00/100g

2 sizes
  • 200g — $16.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Campos Altos
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Producer
Campos Altos Smallholders
Starburst Soda | Colombia
New Zealand|Slow Coffee

$33.00 · 200g · $16.50/100g

2 sizes
  • 200g — $33.00 ($16.50/100g)
  • 1000g — $135.00 ($13.50/100g)

Details

Origin
Quindío
Process
Cherry Honey Co-Ferment (Wine Yeast)
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
Studio Blend
New Zealand|Slow Coffee

$14.00 · 200g · $7.00/100g

2 sizes
  • 200g — $14.00 ($7.00/100g)
  • 1000g — $47.00 ($4.70/100g)

Details

Origin
South America
Process
Natural + Washed
Variety
Mixed (Acaiá, Castillo)
Producer
Multi-origin blend
Orange Sunset | Colombian Decaf
New Zealand|Slow Coffee

$20.00 · 200g · $10.00/100g

2 sizes
  • 200g — $20.00 ($10.00/100g)
  • 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

Details

Origin
Quindío
Process
Natural Decaf
Variety
Castillo
Producer
Jairo Arcila
Strawberries and Cream | Ethiopia
New Zealand|Slow Coffee

$36.00 · 200g · $18.00/100g

2 sizes
  • 200g — $36.00 ($18.00/100g)
  • 1000g — $131.00 ($13.10/100g)

Details

Origin
Guji, Oromia
Process
Kombucha Natural (Grade 1)
Variety
74110, 74112
Producer
Urabeast
Blue Bonbon | Ethiopia
New Zealand|Slow Coffee

$36.00 · 200g · $18.00/100g

2 sizes
  • 200g — $36.00 ($18.00/100g)
  • 1000g — $131.00 ($13.10/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe
Process
Supernatural (Grade 1)
Variety
74110, 74112, 74165
Producer
Gargari Gutity
Mum's Dessert | Peru
New Zealand|Slow Coffee

$30.00 · 200g · $15.00/100g

2 sizes
  • 200g — $30.00 ($15.00/100g)
  • 1000g — $113.00 ($11.30/100g)

Details

Origin
Cajamarca
Process
Washed
Variety
Caturra
Producer
Milton Torres