
Slow Coffee
Ultra Violet | Colombia
Ultra Violet | Colombia is a Quindío, Blackberries Washed Co-Ferment, Castillo coffee from Slow Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 200g — $36.00 ($18.00/100g)
- 1000g — $131.00 ($13.10/100g)

Ultra Violet | Colombia
Ultra Violet | Colombia is a Quindío, Blackberries Washed Co-Ferment, Castillo coffee from Slow Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 200g — $36.00 ($18.00/100g)
- 1000g — $131.00 ($13.10/100g)
Similar coffees to this Quindío Blackberries Washed Co-Ferment Castillo

Sebastian Ramirez - blackberry co-ferment
Colombia, Quindio, Armenia blackberry co-ferment with thermal shock caturra
Curious Coffee
$28.00

Andres Martinez Blackberry Co-Ferment
Andrés Martínez, Cauca, Colombia
Modcup Coffee
$35.00

Monteblanco Purple Caturra Blueberry Co-Ferment
San Adolfo. Acevedo. Huila. Colombia Blueberry Washed Anaerobic Co-Ferment Purple Caturra
JBC Coffee Roasters
$28.00
Description
Some coffees whisper their fruit. Ultra Violet doesn't. This blackberries washed co-ferment from Jairo Arcila is pure purple — blackberry and blueberry up front, a scoop of boysenberry ice cream through the middle, and a soft botanical lift that keeps the whole thing composed. Ripe Castillo cherries are fermented with fresh blackberries before a careful wash and slow dry. The result is deep, berry-saturated and creamy without ever tipping into heavy. If Starburst Soda was the candy aisle, this is the berry patch at dusk. We've roasted it for filter — the brew that lets all that colour through.
More from Slow Coffee

Golden Hour | Colombian Decaf
$22.00

Citrus Bloom | Kenya
$24.00

Custard Slice | Brazil
$16.00

Lemonade Stand | Kenya
$20.00

Raspberry Kiss | Ethiopia
$17.00

Sticky Fingers | Brazil
$16.00