
Slow Coffee
Mum's Dessert | Peru
Mum's Dessert | Peru is a Cajamarca, Washed, Caturra coffee from Slow Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 200g — $30.00 ($15.00/100g)
- 1000g — $113.00 ($11.30/100g)

Mum's Dessert | Peru
Mum's Dessert | Peru is a Cajamarca, Washed, Caturra coffee from Slow Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 200g — $30.00 ($15.00/100g)
- 1000g — $113.00 ($11.30/100g)
Similar coffees to this Cajamarca Washed Caturra

Perú, Fidel Huancas
La Coipa, Cajamarca, Perú Washed Caturra
Methodical Coffee
$30.80

Peru Cajamarca
Peru Washed
Good Brothers Coffee
$12.99

Jaén
Cajamarca, Peru Washed Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Fábrica Coffee Roasters
$18.24

Estela
Cajamarca, Peru Washed Yellow Caturra
Eight Ounce Coffee
$23.99

Cutervo
Cajamarca, Peru Washed Bourbon, Caturra, Catuaí, etc.
Fábrica Coffee Roasters
$18.24

Aldea La Chota
Cajamarca, Peru Anaerobic Washed Caturra
Corvus Coffee
$15.00
Description
Mum's Dessert is the cup you come home to. Stewed apple and candied orange first, smooth caramel as it cools, and a soft cinnamon warmth on the finish — like an apple dessert fresh from the oven. Grown by Milton Torres at Los Cajones in Cajamarca, this classic washed Caturra matures slowly in the elevated conditions of the Peruvian Andes. Careful pulping, controlled fermentation and slow drying keep the cup clean and comforting. We've roasted it for filter — warm, familiar and effortlessly drinkable.
More from Slow Coffee

Golden Hour | Colombian Decaf
$22.00

Citrus Bloom | Kenya
$24.00

Custard Slice | Brazil
$16.00

Lemonade Stand | Kenya
$20.00

Ultra Violet | Colombia
$36.00

Raspberry Kiss | Ethiopia
$17.00
