
Small Batch Roasting Co
Erwin Argueta – Guatemala
Erwin Argueta – Guatemala is a Huehuetenango, Guatemala coffee from Small Batch Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango, Guatemala
- Producer
- Erwin Argueta
Available Sizes▾
- 250g — $16.16 ($6.46/100g)
- 1000g — $54.79 ($5.48/100g)

Erwin Argueta – Guatemala
Erwin Argueta – Guatemala is a Huehuetenango, Guatemala coffee from Small Batch Roasting Co.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huehuetenango, Guatemala
- Producer
- Erwin Argueta
Available Sizes
- 250g — $16.16 ($6.46/100g)
- 1000g — $54.79 ($5.48/100g)
Similar coffees across all roasters

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.17

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00

Guatemala: Concepción Huista
Huehuetenango, Guatemala Washed Caturra, Bourbon, Catuai
Broadsheet Coffee
$23.50

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.17

Guatamela - Huehuetenango
Huehuetenango, Guatemala Washed Bourbon, Caturra, Catimor, Maragogype, Pache
SK Coffee
$27.00
Description
Producer Erwin Argueta Varietal Field blend Origin Huehuetenango, Guatemala Flavours Caramel & chocolate up front, with ripe pear, tea & berry. A lovely, classic, balanced cup. Erwin is a third-generation coff ee grower; his grandmother purchased the family farm in 1953 and planted typica, bourbon and maragogype trees, his father – Erwin Sr. – added caturra, pache verde and pache rojo. Erwin has managed the farm since 2004, and is perhaps the most motivated and curious producer we work with in Huehuetenango. He has added gesha, pacamara, “Ethiopia” and La Marsellesa cultivars. Despite dealing with impacts of climate change, low local market prices and production challenges (like a fire on his farm!), Erwin remains committed to specialty coff ee, prioritising quality and stewardship of the land. Roasted for filter brewing. We ship coffee as whole beans by default, if you need your coffee ground, please let us know at the checkout.
About Small Batch Roasting Co
- Location
- Victoria, Australia
- Region
- Asia/Pacific
- Currency
- AUD
More from Small Batch Roasting Co

Danche Chelbesa – Filter
$20.37

Arlam Aguirre – Espresso
$18.26

Halo Beriti – Espresso
$18.26

Luis Octavio – Borbon aji
$19.67

Victor Bermudez – Washed Gesha Filter
$25.29

Decaf – Espresso
$14.05