
Tandem Coffee Roasters
Sun Lamp Decaf
Sun Lamp Decaf is a Fully Washed and EA Decaffeination Process coffee from Tandem Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Fully Washed and EA Decaffeination Process
Available Sizes▾
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $57.00 ($6.28/100g)
- 907g — $58.00 ($6.39/100g)
- 2267g — $125.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)

Sun Lamp Decaf
Sun Lamp Decaf is a Fully Washed and EA Decaffeination Process coffee from Tandem Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Fully Washed and EA Decaffeination Process
Available Sizes
- 340g — $25.00 ($7.35/100g)
- 340g — $26.00 ($7.65/100g)
- 907g — $57.00 ($6.28/100g)
- 907g — $58.00 ($6.39/100g)
- 2267g — $125.00 ($5.51/100g)
- 2267g — $126.00 ($5.56/100g)
Similar coffees to this Fully Washed and EA Decaffeination Process

Archetype Decaf
Archetype Coffee
$21.00

Decaf Blend
Various Sugarcane EA Decaf
Goodboybob
$21.00

DECAF: SWISS WATER - National Award Winner
Tradition Coffee Roasters
$25.00

Granny’s Decaf
Yaggy Road Roasting Co
$19.00

NIGHT DRIVE DECAF
Loquat Coffee
$23.00

Swiss Water Decaf
Axil Coffee Roasters
$15.00
Description
“I might as well be drinking tea*,” you say to no one in particular as you drink another cup of lousy decaffeinated coffee. Don’t feel defeated by bad decaf. Turn to Tandem’s brighter, sweeter Sun Lamp. With hints of marshmallow, graham cracker and green grape, let the surprising flavors of Sun Lamp reimagine what decaffeinated coffee can be and leave the anxiety behind. *No offense to tea. We love tea.
About Tandem Coffee Roasters
- Location
- Maine, United States
- Region
- North America
More from Tandem Coffee Roasters

Alejandrina Maytan - Peru
$29.00

Kambarare - Kenya
$21.00

Hamasho Borena - Ethiopia
$23.00

Tima - Guji, Ethiopia
$26.00

Kivanga - Kenya
$20.00

Shoondhisa Natural - Ethiopia
$18.00










