
The Barn
GENESIS COFFEE
GENESIS COFFEE is a Yirgacheffe, Ethiopia, Natural, Mixed Heirloom coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Mixed Heirloom
- Producer
- Chelchele Washing Station
Available Sizes▾
- 250g — $32.77 ($13.11/100g)
- 250g — $16.38 ($6.55/100g)
- 1000g — $63.26 ($6.33/100g)

GENESIS COFFEE
GENESIS COFFEE is a Yirgacheffe, Ethiopia, Natural, Mixed Heirloom coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yirgacheffe, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Mixed Heirloom
- Producer
- Chelchele Washing Station
Available Sizes
- 250g — $32.77 ($13.11/100g)
- 250g — $16.38 ($6.55/100g)
- 1000g — $63.26 ($6.33/100g)
Similar coffees to this Yirgacheffe, Ethiopia Natural Mixed Heirloom

Ethiopia Espresso
Ethiopia - Yirgacheffe Natural Heirloom
HAYB

Ethiopia / Dumerso
Ethiopia Washed Heirloom
NewGround Coffee
$19.23

Adanech
Guji, Ethiopia Natural Mixed Heirloom
Steady State Roasting
$19.50

Gesha Village Surma Natural Process 2025
West Omo Zone, Ethiopia Natural Gesha 1931
Passenger
$48.00

Ethiopia Kercha Natural
Ethiopia - Guji Natural Heirloom
Cat & Cloud
$19.00
Description
Genesis is our permanent Ethiopian coffee from Yirgacheffe . This origin stands for the beginning of coffee. This coffee is Grade 1 : Clean, complex and expressive. We have chosen a naturally processed coffee: full of aromatics and low in acidity. This coffee is distinct and sweet. It is roasted for espresso and filter. Genesis is our tribute to coffee: a new constant in our portfolio.







