BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Kercha Natural
USA|Cat & Cloud

Cat & Cloud

$19.00283gIn Stock

Ethiopia Kercha Natural

Ethiopia Kercha Natural is a Ethiopia - Guji, Natural, Heirloom coffee from Cat & Cloud.

In stock 30+ days

Buy from Cat & Cloud

Details

Origin
Ethiopia - Guji
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Various
Available Sizes▾
  • 283g — $19.00 ($6.71/100g)
  • 998g — $60.20 ($6.03/100g)
  • 2268g — $136.80 ($6.03/100g)

Description

Naturally processed coffees can be a bit polarizing in the coffee community. We value them as an exciting experience for coffee drinkers across the spectrum. If you like to keep it simple or if you’re always trying something new, a natural processed coffee is sure to leave an impression on what you think about coffee. This coffee from the Guji region in southern Ethiopia, comes to us from several Smallholding producers. As the average farm size is so small in this region, typically around 2 acres in size, farmers rely on every bean they produce to provide for themselves. For this reason, as well as the coffee being a prefect example of what natural processed coffees are, we keep it on our coffee menu year-round.

About Cat & Cloud

Location
California, United States
Region
North America
Visit Cat & Cloud →