
The Barn
HUYE MOUNTAIN WASHED
HUYE MOUNTAIN WASHED is a Huye District, Rwanda, Washed, Red Bourbon coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huye District, Rwanda
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- David Rubanzangabo
Available Sizes▾
- 250g — $18.66 ($7.46/100g)
- 1000g — $72.36 ($7.24/100g)

HUYE MOUNTAIN WASHED
HUYE MOUNTAIN WASHED is a Huye District, Rwanda, Washed, Red Bourbon coffee from The Barn.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huye District, Rwanda
- Process
- Washed
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- David Rubanzangabo
Available Sizes
- 250g — $18.66 ($7.46/100g)
- 1000g — $72.36 ($7.24/100g)
Similar coffees to this Huye District, Rwanda Washed Red Bourbon

Rwanda Single Origin
Rwanda Washed Red Bourbon
Horsham Coffee Roaster
$13.92

Shyira
Nyabihu Washed Red Bourbon
Manhattan
$15.96

DE MELLO - Rwanda Cyiya
Rwanda Washed Red Bourbon
Speciality Coffee CA
$16.00

House Red
Kilimbi, Nyamasheke, Western Province, Rwanda Inoculated Washed Red Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$14.58

Rwanda Ngororero Red Bourbon Hybrid Washed | One Half Coffee
western province, rwanda hybrid washed red bourbon
One Half Coffee
$26.76
Description
The vibrant profile of Huye Mountain has made it one of our favourite Rwandan coffees. This washed Bourbon delivers smooth milk chocolate, bright cranberry and fragrant spice, offering a beautifully balanced cup that shines as both filter coffee and espresso.





