
Tiny Arms Coffee
Slow Down - Decaf
Slow Down - Decaf is a Colombia, Washed // Sugar Process coffee from Tiny Arms Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed // Sugar Process
Available Sizes▾
- 283g — $22.00 ($7.77/100g)
- 1133g — $65.00 ($5.74/100g)

Slow Down - Decaf
Slow Down - Decaf is a Colombia, Washed // Sugar Process coffee from Tiny Arms Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed // Sugar Process
Available Sizes
- 283g — $22.00 ($7.77/100g)
- 1133g — $65.00 ($5.74/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed // Sugar Process

Decaf
Colombia Natural
Driftaway Coffee
$16.00

DECAF Colombia El Nevado del Huila
Huila Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination Castillo, Colombia, Caturra
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

Decaf
Decaf Huila, Colombia Washed
Sweet Bloom
$20.50

Huila Decaf
Huila, Colombia Sugar Cane Decaffeination Tabi, Castillo, Caturra
Amaya Coffee
$23.20

Sugarcane Decaf
Colombia
Chromatic Coffee
$28.99

Decaffeinated - La Serrania Washed
Colombia E.A. Sugarcane Washed Caturra, Castillo, Colombia
Special Guests Coffee
$14.59
Description
This decaf is pretty cool because it's decaffeinated using sugar cane and mountain water. What's cool about the sugar process is through decaffeinating it preserves the original flavors of the coffee while adding some fruity notes and depth. Can be enjoyed as a pour over or espresso. When milk is added it has sweet cream notes. El Nevado del Huila Decaf Lot is a majestic communal lot sourced primarily from producers in the captivating towns of Santa Maria and Pitalito, nestled amidst the breathtaking landscapes of Northern and Southern Huila. But what makes this coffee truly remarkable goes far beyond its geographical origin – it is intricately intertwined with the towering Nevado del Huila, Colombia’s highest volcano, reaching an astounding elevation of nearly 5,500 meters or 18,000 feet! Process : Washed // Sugar Process Tasting Note : almonds, chocolate, & toffee
About Tiny Arms Coffee
- Location
- Massachusetts, United States
- Region
- North America
More from Tiny Arms Coffee

Kenya - Kamathura
$23.50

Ethiopia - Hamasho
$30.50

Earthtones - SEASONAL ESPRESSO
$21.00

Wild Child - SEASONAL Medium Dark
$21.50

Sweater Weather - Blend
$24.00

Honduras Finca El Jardin
$22.00







