
Moxie Coffee Co.
Decaf - EA Sugarcane Process Colombia
Decaf - EA Sugarcane Process Colombia is a Colombia, Sugarcane EA Decaf, Caturra, Castillo & Colombia coffee from Moxie Coffee Co..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Sugarcane EA Decaf
- Variety
- Caturra, Castillo & Colombia
- Producer
- Multiple Producers
Available Sizes▾
- 226g — $18.00 ($7.96/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)

Decaf - EA Sugarcane Process Colombia
Decaf - EA Sugarcane Process Colombia is a Colombia, Sugarcane EA Decaf, Caturra, Castillo & Colombia coffee from Moxie Coffee Co..
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Sugarcane EA Decaf
- Variety
- Caturra, Castillo & Colombia
- Producer
- Multiple Producers
Available Sizes
- 226g — $18.00 ($7.96/100g)
- 907g — $60.00 ($6.62/100g)
- 2267g — $135.00 ($5.96/100g)
Similar coffees to this Colombia Sugarcane EA Decaf Caturra, Castillo & Colombia

Decaf Colombia - Sugarcane EA Washed
Valle Del Cauca Washed Sugarcane EA Caturra, Castillo
Noble Coyote
$8.00

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
Colombia Natural Decaffeination Castillo, Caturra
Man versus Machine
$16.95

Popayan Decaf
Colombia Washed Castillo, Catimor, Caturra
Monogram Coffee
$16.24

Popayan Decaf Espresso
Colombia Washed Castillo, Catimor, Caturra
Monogram Coffee
$16.24

Decaf
Colombia Natural
Driftaway Coffee
$16.00

Colombia Espresso DECAF
Colombia - Cauca, Popayan Sugarcane (Decaf) Castillo, Catimor, Typica, Caturra
HAYB
$9.56
Description
What we're tasting: Dark Chocolate, Apricot, Nougat About the coffee: This sugarcane process decaf comes to us from The Coffee Quest in Colombia. We absolutely love El Nevado as a regular coffee, both on espresso and drip, which led us to sourcing this decaf as well. The coffee is led by a nice gentle chocolate note, some burnt sugar sweetness, nougat, and a little apricot note that makes it a really interesting layered coffee. It works great for both espresso and filter coffee. Varietal: Caturra, Castillo & Colombia Process: Sugarcane EA Decaf Producer: Multiple Producers Notes: Dark Chocolate, Apricot, Nougat
More from Moxie Coffee Co.

Kii - Washed Field Blend - Kenya
$22.00

Granja Paraiso 92 - Pink Bourbon - Dbl Fermentation Washed Colombia
$32.00

Cabellero - Washed Geisha - Honduras
$25.00

El Diviso - Aji Bourbon - Thermal Shock Washed Colombia
$30.00

El Nevado - Washed Colombia
$17.00

Lychee - Thermal Shock Washed Colombia
$28.00








