
Hex
El Nevado Decaf • Washed
El Nevado Decaf • Washed is a Huila, Colombia, Washed, Caturra, Castillo, Var. Colombia coffee from Hex.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Castillo, Var. Colombia
Available Sizes▾
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $55.00 ($6.06/100g)
- 2267g — $125.00 ($5.51/100g)

El Nevado Decaf • Washed
El Nevado Decaf • Washed is a Huila, Colombia, Washed, Caturra, Castillo, Var. Colombia coffee from Hex.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Huila, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Caturra, Castillo, Var. Colombia
Available Sizes
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $55.00 ($6.06/100g)
- 2267g — $125.00 ($5.51/100g)
Similar coffees across all roasters

DECAF Colombia El Nevado del Huila
Huila Fully washed, Sugarcane (EA) Decaffeination Castillo, Colombia, Caturra
Vibrant Coffee Roasters
$10.10

Decaf Cadefihuila, Colombia
Colombia, Huila Washed Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
George Howell Coffee
$22.00

Sugarcane Decaf (Colombia)
Colombia Washed Castillo
Nostos Coffee
$26.50

Decaf Cadefihuila Medium, Colombia
Colombia, Huila Washed Castillo, Colombia, Caturra, Cenicafe
George Howell Coffee
$22.00

Colombia Cumbres de Nariño EA Decaf
Colombia
Poem Roasting
$23.00

Seasonal Decaf
Colombia Washed & Sugarcane Decaffeination Castillo and Caturra
NewGround Coffee
$14.58
Description
This lot is composed of coffees sourced from multiple smallholder producers across the municipalities of Santa Maria and Pitalito in Huila. Individual lots undergo repeated cupping evaluations at purchasing stations and centralized warehouses prior to aggregation, ensuring consistency in sensory profile and defect control across the final blend. Decaffeination is carried out by Descafecol in Manizales using a sugarcane-derived ethyl acetate (EA) process. Green coffee is steamed to increase cell permeability, then cycled through EA extraction to remove caffeine. The coffee is re-steamed to remove residual solvent and dried to original moisture content, achieving ≥97% caffeine removal while preserving structural integrity.












