
Wes Ngopi
Ethiopia - Berg Wu 2026 - Washed Wuri
Ethiopia - Berg Wu 2026 - Washed Wuri is a Yigarcheffe, Ethiopia, Washed, Hierloom coffee from Wes Ngopi.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yigarcheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Hierloom
Available Sizes▾
- 75g — $8.23 ($10.97/100g)
- 150g — $13.72 ($9.14/100g)
- 275g — $25.24 ($9.18/100g)
- 400g — $36.48 ($9.12/100g)

Ethiopia - Berg Wu 2026 - Washed Wuri
Ethiopia - Berg Wu 2026 - Washed Wuri is a Yigarcheffe, Ethiopia, Washed, Hierloom coffee from Wes Ngopi.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Yigarcheffe, Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- Hierloom
Available Sizes
- 75g — $8.23 ($10.97/100g)
- 150g — $13.72 ($9.14/100g)
- 275g — $25.24 ($9.18/100g)
- 400g — $36.48 ($9.12/100g)
Similar coffees to this Yigarcheffe, Ethiopia Washed Hierloom

Bishan Wate Filter - Ethiopia // Washed Ethiopian Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
Guji, Ethiopia Special Prep Washed Ethiopian heirloom
Swerl Coffee Roasters
$22.00

Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
Guji, Ethiopia Special Prep Washed Ethiopian heirloom
Swerl Coffee Roasters
$22.00

Wuri
Wuri Heirloom Variety Gedeb, Ethiopia Washed Heirloom
Sweet Bloom
$22.50

Worka Wuri, 24/25 Crop
Ethiopia - Gedeb Classic Washed - Raised Beds Ethiopia Heirloom
Gardelli Specialty Coffees
$22.19

Etiopia Worka Wuri
Ethiopia Washed Heirloom
Ditta Artigianale
$16.00

Aricha - Washed
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Kurume, Wolisho, and various landrace selections
Black & White
$26.00
Description
"Upon grinding, the aroma presents lemon custard, lychee, peach, bergamot, and gardenia. On the palate, lemon custard, sweet lychee, and peach candy lead, followed by gardenia and frangipani florals. The finish is delicate and lingering, with a full, layered sweetness." Selected and curated by Berg Wu, 2016 World Barista Champion and owner of Simple Kaffa, this exclusive coffee selection brings forth the unparalleled quality and complexity that Yirgacheffe is known for. The Wuri Lot has been handpicked to highlight the distinct flavors of Ethiopia’s Yirgacheffe region, a globally celebrated area for specialty coffee production. The Wuri Lot is grown at high altitudes within Yirgacheffe, benefiting from the region’s rich, fertile soil, ample rainfall, and cool climate—ideal conditions for producing outstanding coffee. This particular lot undergoes a meticulous washed process, which removes the cherry’s outer layers before drying, resulting in a coffee that’s exceptionally clean, vibrant, and well-structured. This processing method is managed with precision, allowing the beans to fully express the unique terroir of Yirgacheffe. This coffee originates from family-owned farms surrounding the Wuri washing station in Worka-Sakaro, Gedeb. Purchased in 2017 by Ranger Industry & Trading, a private company owned by the Minjane family, the Wuri washing station is a respected processing center in the region. During harvest, over 400 small-scale farmers deliver ripe cherries to the station, where the cherries are carefully sorted, pulped, and washed to highlight their full flavor potential. Varietal : Hierloom Altitude : 2300 masl Origin : Yigarcheffe Process : Washed
More from Wes Ngopi

Costa Rica - La Lia - Etiope 47 Red Honey
$8.23

Ethiopia - Bochessa - Natural (2026 #1 ToH Lot)
$10.29

Kenya - Kiambu Riara Estate AA
$6.45

Colombia - CGLE Cerro Azul - Geisha Natural
$10.29

Colombia - Aponte - Blackberry Honey
$10.29

Colombia - CGLE Las Margaritas - Sidra Washed
$12.34


