BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Whiptail Coffee

Whiptail Coffee is a specialty coffee roaster based in California, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Whiptail Coffee.

Top origins
Ethiopia, Guatemala, Kenya
Common processes
Washed, Natural, Washed & Washed
New in last 30 days
7 (2.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-01

2 coffees in stock (7 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kenya Gondo AA - Kihoya Community
USA|Whiptail Coffee

$27.00 · 283g · $9.54/100g

2 sizes
  • 283g — $27.00 ($9.52/100g)
  • 2268g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Kihoya, Mathioya, Murang’a, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, K7, Ruiru 11 and Batian
Producer
727 Smallholder Producers
Moray Blend - Seasonal Espresso Blend
USA|Whiptail Coffee

$24.00 · 283g · $8.48/100g

2 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.47/100g)
  • 2268g — $90.00 ($3.97/100g)

Details

Origin
Aldea Com, Concepcion Huista, Huehuetenango & Kihoya, Mathioya, Murang’a, Guatemala Satchibal & Kenya Gondo AA
Process
Washed & Washed
Variety
Caturra, Bourbon & SL 28, K7, Ruiru 11 and Batian
Producer
Santi Marisol Juan Ramirez & 727 Smallholder Producers from Kihoya