BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Local Landrace Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Local Landrace variety.

20 in stock9 roasters7.7/mo avg

Variety

Local Landrace

20 coffees

Price / 100g

$6.10 – $15.00

median $8.22 · 19 lots

Top origins

Ethiopia

Top processes

Natural, Washed

Just arrived

Last updated 2026-09-29

12 Local Landrace variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
UAE|Archers Coffee

$8.71 · 100g · $8.71/100g

3 sizes
  • 100g — $8.71 ($8.71/100g)
  • 250g — $16.34 ($6.54/100g)
  • 1000g — $49.01 ($4.90/100g)

Details

Origin
Guji Hambela Benti Nenka
Process
Natural
Variety
JARC Varieties & Local Landraces
Producer
Benti Nenka Small Holder Farms
Dinkinesh: Worka Chelbessa, Ethiopia
USA|Little Waves Coffee Roasters

$22.50 · 340g · $6.62/100g

3 sizes
  • 340g — $22.50 ($6.62/100g)
  • 907g — $45.00 ($4.96/100g)
  • 2267g — $112.50 ($4.96/100g)

Details

Origin
Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
1974-1975 JARC selections and local landraces
Producer
Neguesse Debela
Okoluu, Ethiopia - Espresso
Germany|Father Carpenter

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $72.71 ($7.27/100g)

Details

Origin
Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Varieties, Local Landraces
Producer
33 members of the Okoluu Farmers' Group
Datura Coffee Paris - Chelbesa Danche - Ethiopia - Local Landraces Washed
Canada|Speciality Coffee CA

$33.00 · 200g · $15.00/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Local Landraces
Producer
Chelbesa - Gedeb
Okoluu, Ethiopia - Filter
Germany|Father Carpenter

$21.50 · 250g · $8.60/100g

2 sizes
  • 250g — $21.50 ($8.60/100g)
  • 1000g — $72.71 ($7.27/100g)

Details

Origin
Okoluu, Oddo Shakiso, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Varieties, Local Landraces
Producer
33 members of the Okoluu Farmers' Group
Chelbesa Danche Local Landraces Washed
France|Datura

$25.03 · 200g · $12.52/100g

3 sizes
  • 200g — $25.03 ($12.52/100g)
  • 1000g — $96.71 ($9.67/100g)
  • 1000g — $796.46 ($79.65/100g)

Details

Origin
Ethiopia - Yirgacheffe - Gedeo
Process
Washed
Variety
Local Landraces
Producer
Chelbesa - Gedeb
IN THE SUN
Canada|Quietly Coffee
In StockEthiopia

$21.00 · 300g · $7.00/100g

2 sizes
  • 300g — $21.00 ($7.00/100g)
  • 2267g — $159.00 ($7.01/100g)

Details

Origin
Shakiso, Guji, Oromia
Process
Natural
Variety
Local Landraces
Producer
Kayon Mountain Farm
MAGNOLIA
Canada|Quietly Coffee
In StockEthiopia

$18.00 · 300g · $6.00/100g

2 sizes
  • 300g — $18.00 ($6.00/100g)
  • 2267g — $131.00 ($5.78/100g)

Details

Origin
Wanja Kersa, Jimma, Oromia, Agaro
Process
Fully Washed
Variety
Local Landraces
Producer
Smallholder Farms
ETIOPIA GEMECHU – washed – 1kg
Poland|Kafar

$78.32 · 1000g · $7.83/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
washed
Variety
kurume & local landrace
Producer
Gemechu Shonora
ETIOPIA GEMECHU – washed – 250g
Poland|Kafar

$20.55 · 250g · $8.22/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
washed
Variety
kurume & local landrace
Producer
Gemechu Shonora
Ethiopia: Hambela E.A. Decaf
USA|Broadsheet Coffee

$23.00

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
JARC Selections & Local Landraces
Jazz Fruits - New 2026 Harvest
Netherlands|DAK

$16.21 · 250g · $6.49/100g

2 sizes
  • 250g — $16.21 ($6.49/100g)
  • 1000g — $61.90 ($6.19/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Local Landraces
Producer
Iron Lion