BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Quietly Coffee

Quietly Coffee is a specialty coffee roaster based in Ontario, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Quietly Coffee.

Top origins
Ethiopia, Brazil, Guatemala
Common processes
Fully Washed, Natural, Anaerobic Washed
New in last 30 days
0 (0/mo avg)
Newest arrival
2026-06-21
Latest restock
2026-09-28

7 coffees in stock (8 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

ALLIE & LENNIE
Canada|Quietly Coffee

$16.00 · 300g · $5.33/100g

2 sizes
  • 300g — $16.00 ($5.33/100g)
  • 2267g — $119.00 ($5.25/100g)

Details

Origin
Minas Gerais, Cerrado Mineiro, Rio Paranaiba
Process
Natural
Variety
Paraiso MG2
Producer
Fazenda Agropesg
LAST SPLASH
Canada|Quietly Coffee

$18.00 · 300g · $6.00/100g

2 sizes
  • 300g — $18.00 ($6.00/100g)
  • 2267g — $134.00 ($5.91/100g)

Details

Origin
Ngariama, Kirinyaga, Central Province, Kenya
Process
Fully Washed
Variety
Ruiru 11, SL-28 & Batian
Producer
Smallholder Farms
DECAFFEINATED
Canada|Quietly Coffee

$19.00 · 300g · $6.33/100g

2 sizes
  • 300g — $19.00 ($6.33/100g)
  • 2267g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Teruel, Huila, Colombia
Process
EA Processed & Fully Washed
Variety
Castillo, Caturra & Colombia
Producer
El Jardín
IN THE SUN
Canada|Quietly Coffee

$21.00 · 300g · $7.00/100g

2 sizes
  • 300g — $21.00 ($7.00/100g)
  • 2267g — $159.00 ($7.01/100g)

Details

Origin
Shakiso, Guji, Oromia
Process
Natural
Variety
Local Landraces
Producer
Kayon Mountain Farm
MAGNOLIA
Canada|Quietly Coffee

$18.00 · 300g · $6.00/100g

2 sizes
  • 300g — $18.00 ($6.00/100g)
  • 2267g — $131.00 ($5.78/100g)

Details

Origin
Wanja Kersa, Jimma, Oromia, Agaro
Process
Fully Washed
Variety
Local Landraces
Producer
Smallholder Farms
SHADY LANE
Canada|Quietly Coffee

$17.00 · 300g · $5.67/100g

2 sizes
  • 300g — $17.00 ($5.67/100g)
  • 2267g — $127.00 ($5.60/100g)

Details

Origin
Cuilco, Huehuetenango
Process
Fully Washed
Variety
Bourbon, Catimor, Caturra, Maragogype & Pache
Producer
El Naranjo
POSSIBLY MAYBE
Canada|Quietly Coffee

$19.00 · 300g · $6.33/100g

2 sizes
  • 300g — $19.00 ($6.33/100g)
  • 2267g — $137.00 ($6.04/100g)

Details

Origin
Gedeb, Gedeo, Yirgacheffe
Process
Fully Washed
Variety
Sidra
Producer
Local Landraces