BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Villa Sarchi Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Villa Sarchi variety.

9 in stock7 roasters3/mo avg

Variety

Villa Sarchi

9 coffees

Price / 100g

$5.00 – $17.02

median $7.97 · 9 lots

Top origins

Guatemala, Costa Rica, Peru

Top processes

Washed, Honey, Decaf

Just arrived

Last updated 2026-09-29

8 Villa Sarchi variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$21.00 · 340g · $6.18/100g

3 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 907g — $47.75 ($5.26/100g)
  • 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Details

Origin
Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru
Process
Washed, Swiss Water Decaffeinated
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi, and Catimor
Producer
Cooperativa Agrícola de Servicios Múltiples Norandino
Costa Rica Las Lajas Anaerobic Honey
Sweden|Gringo Nordic Coffee Roasters

$22.61 · 250g · $9.05/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Anaerobisk Honey
Variety
70 % Villa Sarchi; 30 % Geisha
Producer
Las Lajas Micromill - Francisca Cubillo and Oscar Chacón
Guatemala Finca Filadelfia "Dark Roast" 200g
Japan|Coffee County

$15.94 · 200g · $7.97/100g

Details

Origin
Guatemala - Jocotenango, Antigua
Process
Fully Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Villa Sarchi
Producer
Filadelfia
Guatemala Finca Filadelfia "Dark Roast" 400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$29.32 · 400g · $7.33/100g

Details

Origin
Guatemala - Jocotenango, Antigua
Process
Fully Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Villa Sarchi
Producer
Filadelfia
Nostalgia · Organic
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Peru - Piura, Amazonas, Cajamarca & San Martin regions
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi & Catimor
Producer
Coop Agr’cola de Servicios Mœltiples Norandino
Fidel Raxcacó, Guatemala
USA|Ritual Coffee Roasters

$24.00 · 141g · $17.02/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbón, Villa Sarchí, Bourbón 300
Producer
Fidel Raxcacó
Costa Rica Herbazú Villa Sarchi Semi-Washed
USA|Loquat Coffee

$22.00 · 250g · $8.80/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Semi Washed
Variety
Villa Sarchi
Producer
Antonio "Toño" Barrantes
Castro-Kahle Family, Costa Rica Anaerobic Honey Villa Sarchi
Canada|Subtext Coffee

$19.06 · 250g · $7.62/100g

3 sizes
  • 250g — $19.06 ($7.62/100g)
  • 500g — $37.41 ($7.48/100g)
  • 1000g — $58.24 ($5.82/100g)

Details

Process
Anaerobic Honey
Variety
Villa Sarchi
Producer
Castro-Kahle Family