BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Coffee County

Coffee County is a specialty coffee roaster based in Fukuoka, Japan. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Coffee County.

Top origins
Rwanda, Peru, Honduras
Common processes
Washed, Natural, Fully Washed
New in last 30 days
4 (10.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-17
Latest restock
2026-09-25

10 coffees in stock (63 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Kenya Daki Farm AB Fully Washed 400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$35.70 · 400g · $8.92/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Daki farm
Ethiopia Gogogu Natural 200g
Japan|Coffee County

$17.21 · 200g · $8.61/100g

Details

Origin
Ethiopia - Gogogu, Uraga, Guji zone
Process
Natural
Variety
Local Variety Heirloom Kurume, Dega and Wolisho
Producer
Smallholder farmers of Gogogu village
Ethiopia Gogogu Natural 400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$31.87 · 400g · $7.97/100g

Details

Origin
Ethiopia - Gogogu, Uraga, Guji zone
Process
Natural
Variety
Local Variety Heirloom Kurume, Dega and Wolisho
Producer
Smallholder farmers of Gogogu village
Ethiopia KURUME Washed -Special Preparation 200g
Japan|Coffee County

$19.12 · 200g · $9.56/100g

Details

Origin
Ethiopia - Hamasho and Bombe, Bensa, Sidamo zone
Process
MOPLACO Trading
Variety
Kurume
Producer
Smallholder farmers of Hamasho, Bombe
Ethiopia KURUME Washed -Special Preparation 400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$35.70 · 400g · $8.92/100g

Details

Origin
Ethiopia - Hamasho and Bombe, Bensa, Sidamo zone
Process
MOPLACO Trading
Variety
Kurume
Producer
Smallholder farmers of Hamasho, Bombe
Guatemala Finca Filadelfia "Dark Roast" 200g
Japan|Coffee County

$15.94 · 200g · $7.97/100g

Details

Origin
Guatemala - Jocotenango, Antigua
Process
Fully Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Villa Sarchi
Producer
Filadelfia
Guatemala Finca Filadelfia "Dark Roast" 400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$29.32 · 400g · $7.33/100g

Details

Origin
Guatemala - Jocotenango, Antigua
Process
Fully Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Villa Sarchi
Producer
Filadelfia
Kenya Daki Farm AB Fully Washed 200g
Japan|Coffee County

$19.12 · 200g · $9.56/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Daki farm
THE ETHIOPIAN ROAST 200g
Japan|Coffee County

$15.94 · 200g · $7.97/100g

Details

Origin
Ethiopia - Shantawene, Bensa, Sidama zone
Process
Natural
Variety
74158 & Ethiopian Heirloom
THE ETHIOPIAN ROAST  400g (200g×2)
Japan|Coffee County

$29.32 · 400g · $7.33/100g

Details

Origin
Ethiopia - Shantawane, Bensa, Sidama zone
Process
Natural
Variety
74158 & Ethiopian Heirloom