Loquat Coffee
Loquat Coffee is a specialty coffee roaster based in California, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Loquat Coffee.
- Top origins
- Panama, Ethiopia, Costa Rica
- Common processes
- Washed, Natural, Cold Room Dried Natural
- New in last 30 days
- 6 (9.7/mo avg)
- Newest arrival
- 2026-09-26
- Latest restock
- 2026-08-21
15 coffees in stock (45 total) — page 1 of 1
Coffees sold by other shops, not just roaster-direct
Updated

$45.00 · 60g · $75.00/100g
Details
- Origin
- Panama
- Process
- Cold Fermentation Washed, Climate Control Dried
- Variety
- Geisha
- Producer
- Peterson Family

$40.00 · 60g · $66.67/100g

$24.50 · 250g · $9.80/100g

$23.00 · 100g · $23.00/100g
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Honey-Inoculation
- Variety
- Java
- Producer
- Antonio Alvarado

$22.00 · 250g · $8.80/100g
Details
- Origin
- Costa Rica
- Process
- Semi Washed
- Variety
- Villa Sarchi
- Producer
- Antonio "Toño" Barrantes

$39.00 · 20g · $195.00/100g
Details
- Origin
- Panama
- Process
- Cold Room Dried Natural
- Variety
- Geisha
- Producer
- Peterson Family

$26.00
Details
- Origin
- Rwanda
- Process
- Natural

In StockBlend
$20.00 · 250g · $8.00/100g

$23.50 · 250g · $9.40/100g
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- 74112 + 74110

$24.50 · 250g · $9.80/100g
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- 74158, 74110, 74112, 74165
- Producer
- Abana Estate

$24.00 · 250g · $9.60/100g
Details
- Origin
- Ethiopia
- Process
- Washed
- Variety
- 74158, 74110, 74112, 74165
- Producer
- Abana Estate

$45.00 · 60g · $75.00/100g


