
Equator Coffees
Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic is a Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru, Washed, Swiss Water Decaffeinated, Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi, and Catimor coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru
- Process
- Washed, Swiss Water Decaffeinated
- Variety
- Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi, and Catimor
- Producer
- Cooperativa Agrícola de Servicios Múltiples Norandino
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $47.75 ($5.26/100g)
- 2268g — $112.00 ($4.94/100g)

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic is a Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru, Washed, Swiss Water Decaffeinated, Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi, and Catimor coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru
- Process
- Washed, Swiss Water Decaffeinated
- Variety
- Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi, and Catimor
- Producer
- Cooperativa Agrícola de Servicios Múltiples Norandino
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $47.75 ($5.26/100g)
- 2268g — $112.00 ($4.94/100g)
Similar coffees to this Piura, Amazonas, Cajamarca, and San Martin, Peru Washed, Swiss Water Decaffeinated

Decaf Peru Cajamarca
Peru Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.75

Organic Decaf Peru Cecanor Fair Trade Select Water Process
Peru Select Water Process
Klatch Coffee
$24.95

Organic Decaf
Jaén, Cajamarca, Peru Swiss Water Process Catimor, Catuai, Pache, Typica
Red Rooster Coffee
$22.50

Peru, Negrisa Organic Decaf
Negrisa Organic Decaf, Peru Washed, Mountain Water Process Field Blend
Kiss the Hippo Coffee
$15.00

Organic Star Valley Decaf
Peru
Wonderstate Coffee
$20.00

Decaf Costa Rica Tarrazu
Costa Rica Washed
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00
Description
This creamy and inviting light roast decaf from Norandino in northern Peru offers notes of brown sugar, orange marmalade, and raisin bread, with the chemical-free Swiss Water Process preserving the full depth of flavor this exceptional coffee has to offer.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00

Cold Brew Blend Fair Trade Organic
$20.00










