
Assembly Coffee London
Panama — Carmen Estate Caturra
Panama — Carmen Estate Caturra is a Panama, Natural, Caturra coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 200g — $22.00 ($11.00/100g)
- 1000g — $87.00 ($8.70/100g)

Panama — Carmen Estate Caturra
Panama — Carmen Estate Caturra is a Panama, Natural, Caturra coffee from Assembly Coffee London.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 200g — $22.00 ($11.00/100g)
- 1000g — $87.00 ($8.70/100g)
Description
Panama — Carmen Estate Caturra This Caturra lot was selectively hand harvested and dried whole under the sun on open patios, with careful movement throughout drying to maintain consistency. The estate describes the style as ‘winey’, distinguishing it from larger-scale natural production while remaining grounded in traditional natural processing methods that emphasise sweetness and fruit definition. Grown at altitude in fertile volcanic soils, it delivers a fruit-forward profile with rich sweetness and a smooth, rounded mouthfeel.
More from Assembly Coffee London

Ecuador — La Rosita Sidra
$28.00

Ecuador — La Rosita Typica Mejorado
$28.00

Ecuador — La Rosita Bourbon
$28.00

Colombia — Maria Rodriguez
$28.00

Colombia — CGLE Sudan Rume
$42.00

Colombia — Linarco Rodriguez Castillo
$19.00