
Axil Coffee Roasters
Fazenda Rio Brilhante
Fazenda Rio Brilhante is a Fazenda Rio Brilhante, Colombia, Natural, Gesha coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Fazenda Rio Brilhante, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Gesha
- Producer
- Ignacio Urban
Available Sizes▾
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Fazenda Rio Brilhante
Fazenda Rio Brilhante is a Fazenda Rio Brilhante, Colombia, Natural, Gesha coffee from Axil Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Fazenda Rio Brilhante, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Gesha
- Producer
- Ignacio Urban
Available Sizes
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)
Description
Origin: Colombia Farm/Region: Fazenda Rio Brilhante Tasting Notes: Mulberry, Peach, Marzipan Producer:Ignacio Urban Varietal: Gesha Processing: Natural Altitude: 1050 - 1150 MASL Recommended Recipe: 20-22g in/40-44g out/27-30 secs About The Coffee:Fazenda Rio Brilhante is located in Coromandel, in Brazil’s Cerrado Mineiro, where the Urban family has been producing coffee since 1987. The farm has developed a reputation for producing distinctive specialty lots, including Gesha grown at around 900–1,150 metres. Rio Brilhante coffees have shown a wide range of profiles, from chocolate and caramel through to red fruit, citrus and more wine-like characteristics, depending on the variety and processing.
More from Axil Coffee Roasters

Luz Helena Salazar
$21.00

Jardines del Eden - Java - Washed
$28.00

Seasonal Espresso
$16.00

Gishamwana Island
$18.00

Gondo
$21.00

Heavyweight Espresso
$16.00