
Big Island Coffee Roasters
Ka'u Maragogipe | Giant Elephant Bean
Ka'u Maragogipe | Giant Elephant Bean is a Ka'u coffee from Big Island Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~4d 6h
Details
- Origin
- Ka'u
Available Sizes▾
- 113g — $29.00 ($25.66/100g)
- 283g — $49.00 ($17.31/100g)
- 2267g — $332.00 ($14.64/100g)

Ka'u Maragogipe | Giant Elephant Bean
Ka'u Maragogipe | Giant Elephant Bean is a Ka'u coffee from Big Island Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~4d 6h
Details
- Origin
- Ka'u
Available Sizes
- 113g — $29.00 ($25.66/100g)
- 283g — $49.00 ($17.31/100g)
- 2267g — $332.00 ($14.64/100g)
Similar coffees to this Ka'u

Hawai‘i Island Blend Medium-Dark Roast (Kona+ Ka‘ū)
Kona & Ka‘ū, Hawai‘i Island
Paradise Coffee Roasters
$25.00

Ka‘ū Classic Dark Roast – Specialty Hawaiian Coffee from the Big Island
Ka‘ū District, Hawai‘i Island Fully washed Hawaiian Typica, Red Catuai
Paradise Coffee Roasters
$25.00

Kona Classic - Dark Roast
North Kona, Hawai‘i Typica and K7
Paradise Coffee Roasters
$25.00

Kona Classic Medium Roast — 100% Kona Coffee
North Kona, Hawai‘i Traditional Kona cultivars
Paradise Coffee Roasters
$25.00

Aloha Blend
Hawaii
Tradition Coffee Roasters
$16.00

KONA MAHINA
HOLULOA, KONA REGION OF THE BIG ISLAND, Hawaii TRADITIONAL WASHED TYPICA
White Nene Coffee Roasters
$30.00
Description
Origin: Ka'u Roast: Medium Dark Tasting Notes: Robust & caramel-forward w/ smoky-sweet toasted coconut & Nutella up front; mellows to prune & toasted pecans in the finish
About Big Island Coffee Roasters
- Location
- Hawaii, United States
- Region
- North America
More from Big Island Coffee Roasters

Lā Piha Makahiki Blend
$45.00

Kona Peaberry Coffee
$26.00

Moa'ula 'Ohana Blend
$21.00

Maui Mana
$15.00

Maui Mellow
$15.00

Kaʻu Morning Glory
$21.00








