BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ka'u Darkwood
USA|Big Island Coffee Roasters

Big Island Coffee Roasters

$20.00113gIn Stock

Ka'u Darkwood

Ka'u Darkwood is a 100% Kaʻū Coffee, Blend of Maragogipe, Bourbon, Typica & Caturra coffee from Big Island Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Big Island Coffee Roasters

Details

Origin
100% Kaʻū Coffee
Variety
Blend of Maragogipe, Bourbon, Typica & Caturra
Available Sizes▾
  • 113g — $20.00 ($17.70/100g)
  • 283g — $35.00 ($12.37/100g)
  • 2267g — $250.00 ($11.03/100g)

Similar coffees to this 100% Kaʻū Coffee Blend of Maragogipe, Bourbon, Typica & Caturra

Description

Origin: 100% Kaʻū Coffee Roast: Dark Tasting Notes: Fudge, molasses, blackberry, vanilla, and spruce. Coffee Variety & Process: Blend of Maragogipe, Bourbon, Typica & Caturra varieties

About Big Island Coffee Roasters

Location
Hawaii, United States
Region
North America
Visit Big Island Coffee Roasters →