
Bird Rock Coffee Roasters
Tolima | Organic
Tolima | Organic is a Washed, Castillo, Colombia, Caturra coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
- Variety
- Castillo, Colombia, Caturra
Available Sizes▾
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $51.20 ($5.64/100g)
- 2267g — $112.00 ($4.94/100g)

Tolima | Organic
Tolima | Organic is a Washed, Castillo, Colombia, Caturra coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Process
- Washed
- Variety
- Castillo, Colombia, Caturra
Available Sizes
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $51.20 ($5.64/100g)
- 2267g — $112.00 ($4.94/100g)
Similar coffees across all roasters

Colombia - Planadas
Colombia, Planadas, Tolima Washed Castillo, Caturra, Colombia
Solberg & Hansen
$15.46

Planadas Espresso - Tolima, Colombia
Colombia, Planadas, Tolima Washed Caturra, Castillo
Solberg & Hansen
$16.37

#141 Washed Process Coffee Beans from Colombia
Inza, Cauca, Colombia Washed Caturra, Bourbon, Castillo
Pair Cupworks
$24.50

Colombia Saldaña Highlands
Colombia Washed Castillo, Caturra
Verve Coffee Roasters
$23.00

La Pradera Castillo Organic
Santander, Colombia Washed Castillo
Steady State Roasting
$26.00

Colombia La Quebrada
Colombia Washed Caturra, Colombia, Castillo
Parlor Coffee
$21.00
Description
Certified Organic For many years Tolima has remained hidden in plain sight between other well-known coffee growing regions. In recent years, locally organized associations have taken the lead in creating market access for producers' coffees. This traceable blend with a vibrant regional profile comes from an association called Cooperativa Multiactiva de Asociaciones Agropecuarias del Tolima (Multicoop), which has 379 producers with small farms in the municipalities of Planadas, Rioblanco and Chaparral. Each producer has their own micro-mill where they carefully harvest cherries, depulp, ferment, wash, and gently dry the parchment on raised beds. Their impeccable farm management and post-harvest practices culminate into a clean and consistent blend, but there are also just enough differences from farm to farm to create a rich complexity of flavors. An export company called Mastercol provides crucial logistical support for things like warehousing and milling coffee for export to the international market, which provides better income for producers to reinvest in their farms and strengthen their families’ livelihoods.
About Bird Rock Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Bird Rock Coffee Roasters

Tiger
$23.00

Hacienda La Papaya: Typica Washed
$29.00

Lima Decaf
$23.00

La Avila SL28
$23.00

Inga Mystique
$22.00

Miraflores | Pink Bourbon
$37.00

