
Coava Coffee Roasters
Robinson Figueroa
Robinson Figueroa is a Colombia, Washed, Colombia, Caturra coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 300g — $23.00 ($7.67/100g)
- 1000g — $60.50 ($6.05/100g)

Robinson Figueroa
Robinson Figueroa is a Colombia, Washed, Colombia, Caturra coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 300g — $23.00 ($7.67/100g)
- 1000g — $60.50 ($6.05/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Colombia, Caturra

Colombia, Landmark
Colombia, Timaná, Huila Washed Caturra, Castillo, Colombia
Methodical Coffee
$22.36

Linarco Rodriguez
Betania Farm - Huila, Colombia Washed Caturra
Axil Coffee Roasters
$18.00

Colombia La Quebrada
Colombia Washed Caturra, Colombia, Castillo
Parlor Coffee
$21.00

Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Caturra
Oporapa, Huila Washed Caturra
Sightglass Coffee
$28.00

Cenit
Huila, Colombia Fully Washed and Sun-Dried Caturra
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Finca el Porvenir, Caturra
Palestina, Huila Washed Caturra
Dayglow Coffee
$31.20
Description
Select roast profile (Drip or Espresso) based on your brew method. Robinson Figueroa is a fourth-generation farmer and the manager of the ASPROTimaná cooperative in Huila, Colombia. His humble nature belies the passionate spirit of a true innovator and leader. Robinson ceaselessly pushes the quality of not only his own coffees, but also those of the entire co-op. Over the years his projects have included planting new coffee varieties, constructing a wet mill and cupping lab, and experimenting with processing methods and solar drying technology. This year's offering features notes of dried fig, maple, and allspice. Producer: Robinson Figueroa Location: Huila, Colombia Varietal: Colombia, Caturra Processing: Washed
About Coava Coffee Roasters
- Location
- Oregon, United States
- Region
- North America








