
Bold Bean Coffee Roasters
Roaster's Choice - Single Origin
Roaster's Choice - Single Origin is a Ethiopia coffee from Bold Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes▾
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $58.00 ($6.39/100g)
- 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Roaster's Choice - Single Origin
Roaster's Choice - Single Origin is a Ethiopia coffee from Bold Bean Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia
Available Sizes
- 283g — $20.00 ($7.07/100g)
- 907g — $58.00 ($6.39/100g)
- 2267g — $130.00 ($5.73/100g)
Similar coffees across all roasters

Roasters Choice
Metric Coffee
$30.00

Africa Origins Set
Camber Coffee
$52.00

Ethiopia Biftu Gudina
Ethiopia Washed Ethiopian Heirloom
Verve Coffee Roasters
$27.50

Halo Beriti – Espresso
Yirgacheffe Borbon Aji
Small Batch Roasting Co
$18.28

"WE CHOOSE" COFFEE SUBSCRIPTION
"We Choose" Coffee Subscription
Ripsnorter
$14.00

Spring Forward / Ethiopia
Sidama, Ethiopia 2260-2360 MASL Washed JARC 74158
Rosso Coffee Roasters
$19.09
Description
Roaster's Choice - Single-Origin Specialty Coffee – Bold Bean Coffee Roasters Skip to content FREE shipping on any order over $50 orders placed before 9am will be shipped the following business day. SHOP SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Log in Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search SHOP Shop Specialty Coffee Curated Collections Home Brewing Equipment Espresso Machines & Grinders The Florida Collection Merch Gift Card - Online Shop Only Gift Guide SUBSCRIBE Save Through Subscription! Gift Subscriptions Coffee Drop Program MOBILE ORDERING ABOUT US WHOLESALE Wholesale Services Commercial Equipment Sales and Service EDUCATION & EVENTS Brew Guides Classes and Events Blogs Coffee Stories Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Search Log in Cart Item added to your cart View cart Check out Continue shopping Skip to product information Open media 1 in modal 1 / of 1 Roaster's Choice - Single Origin Roaster's Choice - Single Origin Not sure which single origin to pick? Start with Roaster’s Choice and let the roaster pick for you. Each release features a single-origin coffee our roastery team is excited about right now, selected for clarity, vibrance, and standout character. It’s a simple way to experience what we’re dialing in and drinking each week right in your own home. Roaster’s Choice works best as a subscription. Coffees rotate regularly, so you’ll receive a steady progression of distinct origins and profiles with each shipment. Delivered on your schedule, paused or adjusted anytime. Regular price $20.00 USD Regular price Sale price $20.00 USD Sale Sold out Shipping calculated at checkout. Size 10 oz Variant sold out or unavailable 2 lb Variant sold out or unavailable 5 lb Variant sold out or unavailable Grind Size Whole Bean Variant sold out or unavailable French Press/Cold Brew Variant sold out or unavailable Filter Variant sold out or unavailable Espresso Variant sold out or unavailable Quantity Quantity ( 0 in cart) Decrease quantity for Roaster's Choice - Single Origin Increase quantity for Roaster's Choice - Single Origin Add to cart This item is a deferred, subscription, or recurring purchase. By continuing, I agree to the cancellation policy and authorize you to charge my payment method at the prices, frequency and dates listed on this page until my order is fulfilled or I cancel, if permitted. View full details Subscribe to our emails Subscribe to our mailing list for insider news, product launches, and more. Email QUICK LINKS Search Contact Wholesale About Us Visit Us Employment Brew Guides Blog Coffee Drop Program Country/region United States | USD $ Canada CAD $ United States USD $ Payment methods Amazon American Express Apple Pay Diners Club Discover Google Pay Mastercard PayPal Shop Pay Visa © 2026, Bold Bean Coffee Roasters Powered by Shopify Refund policy Privacy policy Terms of service Shipping policy Contact information Choosing a selection results in a full page refresh. Opens in a new window. ★ Reviews Let customers speak for us 208 reviews Write a review 91% (190) 6% (12) 1% (3) 0% (1) 1% (2) 203 20 M Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process Max S Tea-like Structure is Delicious So far this year, BB has been acquiring fantastic beans, and hope it continues. This Banko Gotti changes from delicate to a punch of citrus sweetness depending on how fine to course I grind each batch. Each flavor comes through in different ways, but truly prefer the delicate fruit and light Jasmine tea notes the best. A definite winner! S Dark Roast // Two Pack Scarlett I got an old bag of SuperNova and emailed Remy about getting help with the situation. He responded with an apology within a few hours and had a replacment ready to mail to me the same day. They were also kind enough to add a pack of their Dark Side roast. After getting my new bag of SuperNova i can say they are amazeballs. 10/10 beans and 10/10 customer service! A Sweet Spot - House Blend Anna Reilly Always a favorite Great classic taste. A favorite in our home! C Sweet Spot - House Blend Charles Brewer We missed sweet spot so much We used to live in Jax and have since moved away. We pined over sweet spot every time we had a cup of coffee from another roaster. We discovered we needed some beans from Jax back in our life. Then I boldly joined the 21st century and realized we could just order and ship :). B The Dark Side Brandie Best coffe
About Bold Bean Coffee Roasters
- Location
- Florida, United States
- Region
- North America
More from Bold Bean Coffee Roasters

Ethiopia - Banko Gotiti - Washed Process
$22.00

Natural Ethiopia
$8.50

Honduras - Lesbia Sabillon Natural Process
$10.50

Guatemala - El Pesadero
$9.50

Colombia - Hilario Castrillon
$11.00

The Dark Side
$8.75



