
Brandywine Coffee Roasters
Orbital Motion
Orbital Motion is a specialty coffee from Brandywine Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $52.00 ($5.73/100g)
- 2267g — $117.00 ($5.16/100g)

Orbital Motion
Orbital Motion is a specialty coffee from Brandywine Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 340g — $22.00 ($6.47/100g)
- 907g — $52.00 ($5.73/100g)
- 2267g — $117.00 ($5.16/100g)
Similar coffees across all roasters

Espresso blend - Orbitals
Colombia Natural
94 Celcius
$17.64

94 Celcius - Orbitales - Espresso Blend
Brazil, Colombia Natural Field Blend
Speciality Coffee CA
$18.00

Beekeeper Espresso
Brazil, Colombia, East Africa Pulped natural and washed
Elixr Coffee
$18.00

Earthtones - SEASONAL ESPRESSO
Washed
Tiny Arms Coffee
$21.00

Alchemy Espresso
Blend, Africa, South America, Central America Washed & Naturals Traditional
George Howell Coffee
$20.00

Blend Eins
Modern espresso blend Natural mixed varieties
Kaffeelix
$11.66
Description
Tasting Notes: Honey Suckle, Brown Sugar, Nutmeg, Peach This modern intergalactic espresso magic is a blend of a lightly roasted yet fully developed South American and African coffees. This cosmic combo creates an atmosphere of sweet honey suckle acidity, a black hole of brown sugar and nutmeg, and a smooth landing of subtle peach! Orbital Motion also makes an out of this world pour over and drip so don't worry if you don't have an espresso machine! Great for espresso or filter Here are some Parameters to start with, but feel free to experiment this is a very versatile blend! Espresso Recipe: 18g of Orbital Motion 34g yield over 25 seconds Pour Over: 26g of Orbital Motion Ground medium fine 50g 30 second bloom 2nd pour - 160g @ 30seconds 3rd pour - 80g @ 55 seconds 4th pour - 80g @ 1.05 5th pour - 40g @ 1.35
More from Brandywine Coffee Roasters

Kenya - Kamwangi - AB
$28.00

India - Kerehaklu - Coffee Blossom Washed - Lot J
$29.00

Ethiopia - Aricha - Washed
$26.00

Kenya - Kiangoi - AA
$28.00

Colombia - Franky Hoyas - Tropical Gesha - 8oz
$31.00

Ethiopia - Decaf UVVW - Natural
$26.00







