
H&S
The Standard Espresso Blend
The Standard Espresso Blend is a specialty coffee from H&S.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $59.00 ($5.90/100g)
- 2267g — $93.00 ($4.10/100g)

The Standard Espresso Blend
The Standard Espresso Blend is a specialty coffee from H&S.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 250g — $19.00 ($7.60/100g)
- 1000g — $59.00 ($5.90/100g)
- 2267g — $93.00 ($4.10/100g)
Similar coffees across all roasters

Hooked Espresso
South America & East Africa
Ex Animo Coffee
$15.53

Harmony - A Blend for Espresso
Color Roasters
$18.00

Superbus Espresso
Central America & Africa
Ex Animo Coffee
$15.88

Heavyweight Espresso
Esperanca, Popoyan & Laos, Brazil, Colombia & Laos Natural & Washed Mixed varietal
Axil Coffee Roasters
$16.00

Espresso Classico Medium Roast
Paradise Coffee Roasters
$24.00

Cignobianco® signature blend
Brazil / Ethiopia - Minas Gerais / Kaffa Natural / Washed Catuai, Jarc
Gardelli Specialty Coffees
$16.50
Description
Coffee overview Everything a classically profiled espresso should offer: sweet chocolate notes, a full and round body, a smooth finish, and just a hint of sweetness in the form of cherry. Smooth and rich, without overt bitterness. Coffee flavor profile Dark chocolate, caramel, cherry Acidity: mild Sweetness: chocolate Body: heavy Recommended brewing Espresso, metal filter, batch brew, camping coffee Recommended espresso recipe Ratio: 1:2.5 Dose: 18g Yield: 45g Recipe: preinfusion at 3 bar for 5 seconds, then extract at 6 bar to finish.















