
Ex Animo Coffee
Superbus Espresso
Superbus Espresso is a Central America & Africa coffee from Ex Animo Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central America & Africa
Available Sizes▾
- 340g — $14.82 ($4.36/100g)
- 1000g — $34.59 ($3.46/100g)
- 2267g — $72.00 ($3.18/100g)

Superbus Espresso
Superbus Espresso is a Central America & Africa coffee from Ex Animo Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Central America & Africa
Available Sizes
- 340g — $14.82 ($4.36/100g)
- 1000g — $34.59 ($3.46/100g)
- 2267g — $72.00 ($3.18/100g)
Also Available From
Similar coffees to this Central America & Africa

The Standard Espresso Blend
H&S
$19.00

Beekeeper Espresso
Brazil, Colombia, East Africa Pulped natural and washed
Elixr Coffee
$18.00

Cignobianco® signature blend
Brazil / Ethiopia - Minas Gerais / Kaffa Natural / Washed Catuai, Jarc
Gardelli Specialty Coffees
$16.50

Alchemy Espresso
Blend, Africa, South America, Central America Washed & Naturals Traditional
George Howell Coffee
$20.00

Espresso Classico Medium Roast
Paradise Coffee Roasters
$24.00

ESPRESSO - National Award Winner
Tradition Coffee Roasters
$23.99
Description
Coffee-to-water ratio: 1:2 Dose: 18g ground espresso Yield: 36–38g espresso shot Brew time: 25–30 seconds Temperature: 93°C (200°F) Clean, Sweet, Crisp Medium Central America & Africa
About Ex Animo Coffee
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
- Currency
- CAD















