BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Guatemala Las Sonajas 1
USA|Cat & Cloud

Cat & Cloud

$28.58283gIn Stock

Guatemala Las Sonajas 1

Guatemala Las Sonajas 1 is a Guatemala - Antigua, Washed, Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor coffee from Cat & Cloud.

In stock 30+ days

Buy from Cat & Cloud

Details

Origin
Guatemala - Antigua
Process
Washed
Variety
Bourbon, Caturra, Catuaí, Catimor
Producer
Various
Available Sizes▾
  • 283g — $28.58 ($10.10/100g)
  • 998g — $90.53 ($9.07/100g)
  • 2268g — $205.76 ($9.07/100g)

Description

In 2015, Cat & Cloud owners Chris, Jared, and Charles visited their friend Luis Pedro Zelaya Zamora at his famed Bella Vista coffee mill and fell in love with this profile. Las Sonajas is a collaboration of 16 producers growing coffee over 1,700 meters up the Agua Volcano, just outside Antigua. Experience : the first sip is like that first bite of a ripe nectarine, quickly cut by the bright, creamy tang of a powder sugar coated lemon bar, before layering in the delicate floral finish of honey blossom. Easily drinkable, with some slight complexity.

About Cat & Cloud

Location
California, United States
Region
North America
Visit Cat & Cloud →