
Cat & Cloud
Ethiopia Kercha Natural
Ethiopia Kercha Natural is a Ethiopia - Guji, Natural, Heirloom coffee from Cat & Cloud.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia - Guji
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Various
Available Sizes▾
- 283g — $19.00 ($6.71/100g)
- 998g — $60.20 ($6.03/100g)
- 2268g — $136.80 ($6.03/100g)

Ethiopia Kercha Natural
Ethiopia Kercha Natural is a Ethiopia - Guji, Natural, Heirloom coffee from Cat & Cloud.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia - Guji
- Process
- Natural
- Variety
- Heirloom
- Producer
- Various
Available Sizes
- 283g — $19.00 ($6.71/100g)
- 998g — $60.20 ($6.03/100g)
- 2268g — $136.80 ($6.03/100g)
Similar coffees to this Ethiopia - Guji Natural Heirloom

Ethiopia Ardent Guji Natural
Ethiopia Natural Heirloom
Imbibe Coffee Roasters
$17.64

Ethiopia Sun Dried Natural
Hambela District, Guji, Ethiopia Natural Local Heirloom
Equator Coffees
$22.00

Ethiopia Alaka Natural
Ethiopia Natural
Intelligentsia Coffee
$26.00

Ethiopia / Uraga
Ethiopia Natural Heirloom
NewGround Coffee
$23.21

Adanech
Guji, Ethiopia Natural Mixed Heirloom
Steady State Roasting
$19.50

Coffee KSF Goma Forest Bio
Ethiopia Natural Heirloom
Terres de Café
$16.73
Description
Naturally processed coffees can be a bit polarizing in the coffee community. We value them as an exciting experience for coffee drinkers across the spectrum. If you like to keep it simple or if you’re always trying something new, a natural processed coffee is sure to leave an impression on what you think about coffee. This coffee from the Guji region in southern Ethiopia, comes to us from several Smallholding producers. As the average farm size is so small in this region, typically around 2 acres in size, farmers rely on every bean they produce to provide for themselves. For this reason, as well as the coffee being a prefect example of what natural processed coffees are, we keep it on our coffee menu year-round.









