
Coava Coffee Roasters
Decaf ASPROTimaná
Decaf ASPROTimaná is a Colombia, Washed/ Sugarcane Decaffeination, Caturra, Bourbon coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed/ Sugarcane Decaffeination
- Variety
- Caturra, Bourbon
- Producer
- ASPROTimaná Cooperative
Available Sizes▾
- 300g — $24.00 ($8.00/100g)
- 1000g — $62.50 ($6.25/100g)

Decaf ASPROTimaná
Decaf ASPROTimaná is a Colombia, Washed/ Sugarcane Decaffeination, Caturra, Bourbon coffee from Coava Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Process
- Washed/ Sugarcane Decaffeination
- Variety
- Caturra, Bourbon
- Producer
- ASPROTimaná Cooperative
Available Sizes
- 300g — $24.00 ($8.00/100g)
- 1000g — $62.50 ($6.25/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed/ Sugarcane Decaffeination Caturra, Bourbon

Huila Decaf
Huila, Colombia Sugar Cane Decaffeination Tabi, Castillo, Caturra
Amaya Coffee
$23.20

Decaf
Colombia, Tolima Sugar Cane Decaffeination Caturra
Rum Baba Coffeeroasters
$12.64

Decaf
Colombia, Tolima Sugar Cane Decaffeination Caturra
Rum Baba Coffeeroasters
$12.64

Colombia Espresso DECAF
Colombia - Cauca, Popayan Sugarcane (Decaf) Castillo, Catimor, Typica, Caturra
HAYB
$9.56

DECAF DE CAÑA, COLOMBIA, SUGARCANE DECAF
Colombia Natural Decaffeination Castillo, Caturra
Man versus Machine
$16.95

Decaf Colombia Huila Fortune
San Agustín, Suaza & La Plata, Huila Washed & Swiss Water Caturra, Castillo, Variead Colombia, Pink Bourbon
Resident Coffee Roasters
$21.00
Description
Select roast profile (Drip or Espresso) based on your brew method. The ASPROTimaná coop was formed in 2001 by 38 founding members with a shared vision of socio-economic stability for coffee farming families. It has since grown to include over 850 members from 22 villages around Timaná, with more joining every year. General Manager, Robinson Figueroa, works to maintain the same vision as the founders through establishing dependable, long-term relationships with buyers willing to pay fair premiums for their top-quality coffee. The diversity of micro-climates around Timaná makes for an impressive array of flavor potential. The Sugarcane decaffeination process magnifies sweetness and acidity, producing an incredible decaffeinated coffee. This decaf offering features rich notes of chocolate mousse, butterscotch, & crisp fuji apple. Producer: ASPROTimaná Cooperative Location: Timaná, Huila, Colombia Varietal: Caturra, Bourbon Processing: Washed/ Sugarcane Decaffeination
About Coava Coffee Roasters
- Location
- Oregon, United States
- Region
- North America

















