
Saint Frank Coffee
Guatemala Don Guayo
Guatemala Don Guayo is a Ciudad Vieja, Antigua, 12hr fermentation in tank, mechanically washed Dried on covered and stacked rotated beds, Traditionally washed Bourboncito, Bourbon and Caturra coffee from Saint Frank Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ciudad Vieja, Antigua
- Process
- 12hr fermentation in tank, mechanically washed Dried on covered and stacked rotated beds
- Variety
- Traditionally washed Bourboncito, Bourbon and Caturra
- Producer
- Eddie Gomez and Beneficio Bella Vista
Available Sizes▾
- 283g — $22.00 ($7.77/100g)
- 2267g — $139.00 ($6.13/100g)

Guatemala Don Guayo
Guatemala Don Guayo is a Ciudad Vieja, Antigua, 12hr fermentation in tank, mechanically washed Dried on covered and stacked rotated beds, Traditionally washed Bourboncito, Bourbon and Caturra coffee from Saint Frank Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ciudad Vieja, Antigua
- Process
- 12hr fermentation in tank, mechanically washed Dried on covered and stacked rotated beds
- Variety
- Traditionally washed Bourboncito, Bourbon and Caturra
- Producer
- Eddie Gomez and Beneficio Bella Vista
Available Sizes
- 283g — $22.00 ($7.77/100g)
- 2267g — $139.00 ($6.13/100g)
Similar coffees across all roasters

Sugar Heist
Guatemala Traditional Washed Bourbon, |, Caturra
Phil & Sebastian
$14.79

Nayo Ovalle
Guatemala Washed San Ramon, Bourbon, Caturra
Coava Coffee Roasters
$22.00

Guatemala Hunapu
Antigua Washed 100% Red Bourbon
Kuma Coffee
$23.50

Guatemala Finca Rosma
Huehuetenango : Washed Bourbon
Kuma Coffee
$25.00

Santa Clara
Antigua, Guatemala Washed Caturra/Bourbon
Eight Ounce Coffee
$23.99

Guatemala - El Pesadero
Antigua, Guatemala Fully-washed Bourbon and Caturra
Bold Bean Coffee Roasters
$9.50
Description
Bright and Clean with Notes of Orange and Milk Chocolate and a Bodied Caramel Finish Don Guayo is a perennial favorite for good reason. A compact selection of the bourbon variety, Bourboncito, proves perfectly suited to the warm sandy slopes of Volcan de Agua. This is where the most focused producer on the volcano draws out perfectly balanced and structured flavors of both orange fruits and chocolates that are secured by the impeccable processing of the Zelcafe team at Bella Vista. For years, famed Guatemalan producer and exporter, Luis Pedro Zelaya has collected the best bourbon lots from small producers near Antigua to blend into specialty coffees marketed as the indigenous term “Hunapu”. In 2012 before Saint Frank even launched, we asked Luis Pedro to select the first Hunapu producer to be celebrated individually. He knew without question the most consistent individual in both production and quality, Eduardo “Guayo” Gomez, but he is better known by his neighbors and friends as Don Guayo, and for good reason. We’ve been faithfully visiting and partnering with Guayo coffee since that breakthrough and we are thrilled to see the same opportunities open for new Hunapu producers every year. Producers Eddie Gomez and Beneficio Bella Vista Places Ciudad Vieja, Antigua Varieties Traditionally washed Bourboncito, Bourbon and Caturra Terroir 2 acres on gentle volcano slopes at 1650m Silty sand and volcanic ash with northern aspect Process 12hr fermentation in tank, mechanically washed Dried on covered and stacked rotated beds
About Saint Frank Coffee
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Saint Frank Coffee

Honduras La Salsa SL28
$24.00

Bolivia Asunción Java
$28.00

Bolivia Polen de Cafe
$25.00

Burundi Ninga Hill Honey Peaberry Espresso
$23.00

Bolivia Finca Rustica Pacamara
$25.00

Bolivia Huellas de Jaguar Gesha
$30.00



