BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Code Black Coffee

Code Black Coffee is a specialty coffee roaster based in Victoria, Australia. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Code Black Coffee.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Kenya
Common processes
Washed, Natural, Honey
New in last 30 days
13 (8.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-07
Latest restock
2026-09-24

19 coffees in stock (60 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Colombia Campo Hermoso Watermelon Lemonade Coferment Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$31.96 · 250g · $12.78/100g

2 sizes
  • 250g — $31.96 ($NaN/100g)
  • 1000g — $110.28 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Mossto and Watermelon Co-fermentation
Variety
Caturra
Colombia Maria Rodriguez SL28 Washed Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$23.88 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.88 ($NaN/100g)
  • 1000g — $80.78 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
SL28
Colombia Maria Rodriguez SL28 Washed Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$23.88 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.88 ($NaN/100g)
  • 1000g — $80.78 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
SL28
Colombia Maria Rodriguez SL28 Honey Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$23.88 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.88 ($NaN/100g)
  • 1000g — $80.78 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
SL28
Colombia Linarco Rodriguez Gesha Washed Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$24.23 · 250g · $9.69/100g

2 sizes
  • 250g — $24.23 ($NaN/100g)
  • 1000g — $82.18 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Gesha
Colombia Linarco Rodriguez Gesha Washed Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$24.23 · 250g · $9.69/100g

2 sizes
  • 250g — $24.23 ($NaN/100g)
  • 1000g — $82.18 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Washed
Variety
Gesha
Colombia Campo Hermoso Watermelon Lemonade Coferment Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$31.96 · 250g · $12.78/100g

2 sizes
  • 250g — $31.96 ($NaN/100g)
  • 1000g — $110.28 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Mossto and Watermelon Co-fermentation
Variety
Caturra
Colombia Campo Hermoso Cherry Madness Coferment Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$25.64 · 250g · $10.25/100g

2 sizes
  • 250g — $25.64 ($NaN/100g)
  • 1000g — $87.10 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural 'Cherry madness' Cofermented
Variety
Caturra
Colombia Maria Rodriguez SL28 Honey Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$23.88 · 250g · $9.55/100g

2 sizes
  • 250g — $23.88 ($NaN/100g)
  • 1000g — $80.78 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Honey
Variety
SL28
Colombia Zarza Pacamara E.A. Decaf Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$24.58 · 250g · $9.83/100g

2 sizes
  • 250g — $24.58 ($NaN/100g)
  • 1000g — $84.29 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
E.A. Sugarcane Decaffeination
Variety
Pacamara
Colombia Zarza Pacamara E.A. Decaf Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$24.58 · 250g · $9.83/100g

2 sizes
  • 250g — $24.58 ($NaN/100g)
  • 1000g — $84.29 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
E.A. Sugarcane Decaffeination
Variety
Pacamara
Colombia Campo Hermoso Cherry Madness Coferment Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$25.64 · 250g · $10.25/100g

2 sizes
  • 250g — $25.64 ($NaN/100g)
  • 1000g — $87.10 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Natural 'Cherry madness' Cofermented
Variety
Caturra
Colombia Swiss Water Decaf Espresso
Australia|Code Black Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

2 sizes
  • 250g — $16.86 ($NaN/100g)
  • 1000g — $52.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Swiss Water Process
Variety
Caturra and Typica
Colombia El Diviso Sidra Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$32.66 · 250g · $13.06/100g

2 sizes
  • 250g — $32.66 ($NaN/100g)
  • 1000g — $111.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sequential Fermentation
Variety
Sidra Bourbon
Colombia El Diviso Sidra Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$32.66 · 250g · $13.06/100g

2 sizes
  • 250g — $32.66 ($NaN/100g)
  • 1000g — $111.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sequential Fermentation
Variety
Sidra Bourbon
Colombia La Serrania Sugarcane Decaf Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

2 sizes
  • 250g — $16.86 ($NaN/100g)
  • 1000g — $52.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA/Sugarcane Decaffeination
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Colombia La Serrania Sugarcane Decaf Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$16.86 · 250g · $6.74/100g

2 sizes
  • 250g — $16.86 ($NaN/100g)
  • 1000g — $52.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA/Sugarcane Decaffeination
Variety
Caturra, Castillo, Colombia
Colombia El Diviso Ombligon Filter - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$32.66 · 250g · $13.06/100g

2 sizes
  • 250g — $32.66 ($NaN/100g)
  • 1000g — $111.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sequential Fermentation
Variety
Ombligon
Colombia El Diviso Ombligon Espresso - Single Origin
Australia|Code Black Coffee

$32.66 · 250g · $13.06/100g

2 sizes
  • 250g — $32.66 ($NaN/100g)
  • 1000g — $111.68 ($NaN/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Sequential Fermentation
Variety
Ombligon