
Coffee Bros.
Nicaragua | Brix Breaker | Single Origin Espresso
Nicaragua | Brix Breaker | Single Origin Espresso is a Nicaragua, Natural coffee from Coffee Bros..
In stock since:
Available Sizes▾
- 170g — $18.00 ($10.59/100g)
- 340g — $34.95 ($10.28/100g)
- 907g — $91.20 ($10.06/100g)
- 2267g — $216.00 ($9.53/100g)

Nicaragua | Brix Breaker | Single Origin Espresso
Nicaragua | Brix Breaker | Single Origin Espresso is a Nicaragua, Natural coffee from Coffee Bros..
In stock since:
Available Sizes
- 170g — $18.00 ($10.59/100g)
- 340g — $34.95 ($10.28/100g)
- 907g — $91.20 ($10.06/100g)
- 2267g — $216.00 ($9.53/100g)
Similar coffees to this Nicaragua Natural

San Cristobal
Costa Rica - Tarrazu Classic Natural - Raised Beds Caturra, Catuaì
Gardelli Specialty Coffees
$20.48

Espresso - Silvio Sánchez - Catuai Natural
Nicaragua Natural Catuai
Paso Paso
$13.38

El Salvador Las Mercedes Orange Bourbon Anaerobic Natural
El Salvador Anaerobic Natural Bourbon
Klatch Coffee
$19.95

Shoondhisa: Natural Espresso
Guji, Ethiopia Natural Gibirinna 74110/Serto 74112
Eight Ounce Coffee
$22.99

Manhattan Coffee - El Ingenio - Espresso
El Salvador Washed Bourbon, Pacas, San Pacho
Speciality Coffee CA
$16.00

Ethiopia Yirgacheffe Supernatural
Ethiopia Natural
Klatch Coffee
$24.95
Description
Experience a coffee that pushes the boundaries of what coffee can achieve, completely redefining the coffee experience. Through careful roasting and brewing techniques, this remarkable coffee can take on the characteristics of an Ethiopian Yirgacheffe, with red fruit notes and the manifestation of a smooth-bodied Kenyan coffee. This coffee will have syrupy fruit notes, resembling a delicious fruit concoction rather than traditional coffee. The Gold Mountain Coffee staff went above and beyond with this lot, visiting each farm to ensure that only the ripest cherries were picked based on color, brix refractometer readings, and extensive expertise. The result? A consistently award-winning coffee that will amaze both your mind and your taste buds.
More from Coffee Bros.

Ember | Seasonal Espresso | Medium Roast | Washed Anaerobic
$12.00

Costa Rican | Las Lajas | Natural
$13.40

Espresso Roast Coffee
$10.29

Dark Espresso Roast Coffee
$10.29

Cold Brew Coffee Blend
$8.75

Kenya AA | Kirinyaga | Washed
$13.40

