
Color Roasters
Colombia Perlitas De Chiroso - Extended Fermentation Nano-Lot Varietal Super Blend
Colombia Perlitas De Chiroso - Extended Fermentation Nano-Lot Varietal Super Blend is a Urrao, Antioquia, Colombia, Washed, Chiroso coffee from Color Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Urrao, Antioquia, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
Available Sizes▾
- 283g — $24.00 ($8.48/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Colombia Perlitas De Chiroso - Extended Fermentation Nano-Lot Varietal Super Blend
Colombia Perlitas De Chiroso - Extended Fermentation Nano-Lot Varietal Super Blend is a Urrao, Antioquia, Colombia, Washed, Chiroso coffee from Color Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- Urrao, Antioquia, Colombia
- Process
- Washed
- Variety
- Chiroso
Available Sizes
- 283g — $24.00 ($8.48/100g)
- 907g — $68.00 ($7.50/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
Similar coffees across all roasters

Chiroso Washed Las Perlitas
Colombia Washed Chiroso
Rose Coffee
$25.25

Liliana Ramirez
Colombia Washed Chiroso
CoolBeans
$24.00

Curious Colombia Jairo Arcila Whole Bean
Quindio, Colombia Washed Chiroso
Comet
$33.00

Victor Florez
Urrao, Colombia Washed Chiroso
Eight Ounce Coffee
$25.99
Description
COLOMBIA PERLITAS DE CHIROSO - EXTENDED FERMENTATION NANO-LOT VARIETAL SUPER BLEND ORANGE SODA, BLOOD ORANGE, PEACH + YELLOW CHERRY A juicy and fresh offering filled with lovely orange and red fruit flavors. Our newest Perlitas offering is a compilation of Chiroso lots too small to separate alone. We're left with what I'm calling an extended fermentation regional varietal nano-lot super blend. All that to say it's delicious and dynamic. We super grateful to have it back after a season off. Flavors of orange soda, blood orange, peach, and yellow cherry. BEAN DETAILS: ORIGIN: Urrao, Antioquia, Colombia PRODUCERS: Smallholders VARIETY: Chiroso ALTITUDE: 1600-2000 masl PROCESS: Cochadas + Extended Fermentations / Washed TASTING NOTES: Orange soda, blood orange, peach, and yellow cherry. ROAST TYPE: Light Farm Level Las Perlitas means "Little Pearls," and throughout the harvest, it's quite common that smallholders in Colombia produce lots that aren't large enough to be exported on their own. However, the quality is often just as good (or better) than samples received from larger lots. As such, they are combined and processed to create this special lot. Chiroso is a newer variety being grown primarily in the region of Antioquia, Colombia. While we've only been aware of Chiroso for a few years, it is becoming very popular in Colombia because of its quality potential. The variety has been genetically identified as an Ethiopian Landrace, but we unfortunately cannot get any more specific than that at this time. Coffees are processed by what is called "Cochadas," a process where every 4-7 days a new picking is depulped into the days before, homogenized, and on the final day the coffee is washed and prepared for drying. The majority of the Las Perlitas lot is fermented in water, creating a cleaner profile without excess funk or undesired attributes versus other methods of fermentation.
More from Color Roasters

Ethiopia Chelchele
$22.50

Colombia Yessica Parra - Youth Collab Project - Community Blend of Washed Lots
$9.00

Artist Reserve: Mexico Arturo Ortiz 2026 Harvest
$24.00

Honduras Las Moras - Washed Pacamara
$21.00

Artist Reserve: Colombia Oscar Osorio - Citrus Co-Ferment
$14.00

Honduras El Pedrero - Washed Process Pink Bourbon
$21.00