BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Color Roasters

Color Roasters is a specialty coffee roaster based in Colorado, US. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Color Roasters.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Mexico
Common processes
Washed, Honey, Natural
New in last 30 days
12 (12.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-27
Latest restock
2026-09-25

2 coffees in stock (104 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Artist Reserve: Colombia Carmen Montoya - Multi-Stage Washed Chiroso
USA|Color Roasters

$14.00 · 113g · $12.39/100g

4 sizes
  • 113g — $14.00 ($12.39/100g)
  • 283g — $28.00 ($9.89/100g)
  • 907g — $88.00 ($9.70/100g)
  • 2267g — $157.00 ($6.93/100g)

Details

Origin
Urrao, Antioquia, Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso
Producer
Carmen Montoya
Colombia Perlitas De Chiroso - Extended Fermentation Nano-Lot Varietal Super Blend
USA|Color Roasters

$24.00 · 283g · $8.48/100g

3 sizes
  • 283g — $24.00 ($8.48/100g)
  • 907g — $68.00 ($7.50/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)

Details

Origin
Urrao, Antioquia, Colombia
Process
Washed
Variety
Chiroso