BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
French Roast
India|Corridor Seven Coffee Roasters

Corridor Seven Coffee Roasters

$6.67250gIn Stock

French Roast

French Roast is a Chikmagalur, India, Washed Arabica, Catura coffee from Corridor Seven Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from Corridor Seven Coffee Roasters

Details

Origin
Chikmagalur, India
Process
Washed Arabica
Variety
Catura
Available Sizes▾
  • 250g — $6.67 ($2.67/100g)
  • 500g — $12.40 ($2.48/100g)
  • 1000g — $22.71 ($2.27/100g)

Similar coffees to this Chikmagalur, India Washed Arabica Catura

Description

Tastes Like- Bold, smokey and heavy bodied || Roasting Profile- Espresso Profile ( Dark Roast ) || Varietal- Catura || Altitude- 1260MASL || Process- Washed Arabica || Harvest Year- 2025 || Location- Chikmagalur  || 100% Arabica It just gets Darker here now. A few degrees darker than Vienna profile. We stretch this coffee beyond the 2nd Crack ( what is a crack in coffee - blogs up soon here) Also a few seconds longer and we might get fire in our drum! So we be real careful ;) Further roasting after 2nd crack carbonizes some of the fibers in the coffee beans.

About Corridor Seven Coffee Roasters

Location
Maharashtra, India
Region
Asia/Pacific
Currency
INR
Visit Corridor Seven Coffee Roasters →