BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Counter Culture Coffee

Counter Culture Coffee is a specialty coffee roaster based in North Carolina, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Counter Culture Coffee.

Top origins
Ethiopia, Uganda, Guatemala
Common processes
Washed, Honey, Natural Sundried
New in last 30 days
6 (6/mo avg)
Newest arrival
2026-09-24
Latest restock
2026-07-02

9 coffees in stock (25 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Idido
USA|Counter Culture Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, Wolisho, Dega, 74110, 74112, 74165, JARC Yirgacheffe Specialty varieties
Cinco de Junio
USA|Counter Culture Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Washed
Variety
Caturra, Catimor, Parainema, Catuai
Guchienda
USA|Counter Culture Coffee

$30.00 · 340g · $8.82/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, Ruiru 11
Sipacapa
USA|Counter Culture Coffee

$25.00 · 340g · $7.35/100g

Details

Origin
Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra and Bourbon
Okoluu – Natural Sundried
USA|Counter Culture Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural Sundried
Variety
74110, 74112, Ethiopia Landrace
Gundikhan Estate
USA|Counter Culture Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

Details

Process
Washed
Variety
Chandragiri (Sarchimor)
Equilibrium
USA|Counter Culture Coffee

$26.00 · 340g · $7.65/100g

3 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 680g — $52.00 ($7.65/100g)
  • 2267g — $138.00 ($6.09/100g)

Details

Process
Washed
Sharbo Maro
USA|Counter Culture Coffee

$28.00 · 340g · $8.24/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Kurume, 74110, 74112, Walichu