
da Matteo
Green Coffee
Green Coffee is a Cerrado Mineiro, Natural, Yellow Bourbon coffee from da Matteo.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cerrado Mineiro
- Process
- Natural
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- Eduardo Pinheiro Campos
Available Sizes▾
- 500g — $227.56 ($45.51/100g)
- 500g — $238.94 ($47.79/100g)

Green Coffee
Green Coffee is a Cerrado Mineiro, Natural, Yellow Bourbon coffee from da Matteo.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Cerrado Mineiro
- Process
- Natural
- Variety
- Yellow Bourbon
- Producer
- Eduardo Pinheiro Campos
Available Sizes
- 500g — $227.56 ($45.51/100g)
- 500g — $238.94 ($47.79/100g)
Similar coffees to this Cerrado Mineiro Natural Yellow Bourbon

Brazil - Fazenda IP
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44

Brazil - Santa Ines
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44

Baixadão
Baixadão, Mantiqueira De Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon
Red Bank Coffee Roasters
$15.92

Brasil - El Triunfo
Brasil, Cerrado Mineiro natural Catuaí, Bourbon amarillo y Mundo Novo
Hola Coffee
$15.64

Araponga
Brazil Pulped Natural Yellow Bourbon
Coava Coffee Roasters
$21.00

Archers - Fazenda IP - Brazil
Brazil Natural Yellow Bourbon
Speciality Coffee CA
$21.00
Description
500 grams of whole green coffee beans. Ever wanted to try and roast your own coffee at home? Here's a selection of the coffees we have in house right now. Eduardo Pinheiro Campos BRAZIL Region: Cerrado Mineiro Farm: Fazenda Dona Neném Producer: Eduardo Pinheiro Campos Process method: Natural Arabica variety: Yellow Bourbon Altitude: 1 077 meters above sea level Harvested: August 2024 Muluken ETHIOPIA Region: Guji, Uraga Producer: Muluken Process method: Natural Arabica variety: Heirloom Altitude: 1950-2000 masl Harvested: January 2024











