BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

da Matteo

da Matteo is a specialty coffee roaster based in Gothenburg, Sweden. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from da Matteo.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Indonesia
Common processes
Natural, Washed, washed
New in last 30 days
0 (1.3/mo avg)
Newest arrival
2026-08-18
Latest restock
2026-09-10

10 coffees in stock (15 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Indonesia - Asman Gayo
Sweden|da Matteo

$244.63 · 250g · $97.85/100g

Details

Origin
Indonesia
Process
Natural
Variety
Ateng, Bor Bor, Catimor and Timor
Producer
Asman Gayo
Classic Espresso - our full bodied espresso
Sweden|da Matteo

$290.14 · 500g · $58.03/100g

2 sizes
  • 500g — $290.14 ($58.03/100g)
  • 1000g — $500.63 ($50.06/100g)

Details

Origin
Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
Producer
Manoel Barbosa & Family
Kenya - Ngurueri - AA
Sweden|da Matteo

$244.63 · 250g · $97.85/100g

Details

Origin
Kenya
Process
washed
Variety
SL 28, SL 34, Batian and Ruiru 11
Producer
Ngurueri
Ethiopia - Gogogu
Sweden|da Matteo

$238.94 · 250g · $95.58/100g

Details

Origin
Ethiopia, Guji
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Gogogu
Ethiopia - Shale
Sweden|da Matteo

$244.63 · 250g · $97.85/100g

Details

Origin
Ethiopia, Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Shale
Colombia - Alberto Calderon
Sweden|da Matteo

$261.69 · 250g · $104.68/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Caturron
Producer
Alberto Calderon
BRYGG - our full bodied filter blend
Sweden|da Matteo

$290.14 · 500g · $58.03/100g

Details

Origin
Poços de Caldas
Process
Natural
Variety
Mundo Novo, Catuai, Tupy, Acaia & Bourbon
Producer
Manoel Barbosa & Family
Modern Espresso - our fruity espresso
Sweden|da Matteo

$301.52 · 500g · $60.30/100g

2 sizes
  • 500g — $301.52 ($60.30/100g)
  • 1000g — $512.01 ($51.20/100g)

Details

Origin
Guji
Process
Washed
Variety
Heirloom
Producer
Gogogu
Green Coffee
Sweden|da Matteo

$227.56 · 500g · $45.51/100g

2 sizes
  • 500g — $227.56 ($45.51/100g)
  • 500g — $238.94 ($47.79/100g)

Details

Origin
Cerrado Mineiro
Process
Natural
Variety
Yellow Bourbon
Producer
Eduardo Pinheiro Campos
Ethiopia - Benti Nenka
Sweden|da Matteo

$250.32 · 250g · $100.13/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Producer
Benti Nenka